1. Ana Sayfa
  2. Dahiliye
  3. Adale ( Kas ) Krampları Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Adale ( Kas ) Krampları Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

adale krampı

Adale Krampı Nedir?

Bir çeşit doku spazmı olan kramp, adalelerdeki dokularda kasılma sonucu aşırı ağrılar görünmesine neden olur. Çoğunlukla uyku anında baldır adalelerinde görülen adale krampları, çok sayıda durum sonucu ortaya çıkabilmektedir. Aşırı yüklenme, zorlama ya da çok fazla zaman aynı biçimde durmak adale kramplarının görülmesine neden olabilmektedir.

Genellikle bacaklarda görülen adale krampları adalelerde birden görülen ağrılarla kendini gösterir. Ayrıca ağrılar keskindir. Derinin alt kısmında beliren yumru biçimindeki adale dokusu da adale kramplarının belirtilerindendir.

Kimi faaliyetlerin yapısı gereği profesyonel adale krampları kaçınılmaz olarak görülür. Örneğin devamlı yazı yazan elin baş parmağı, işaret parmağı ve orta parmağında yazar krampı adı verilen kramp görülür.

Çok sayıda insanın karşılaşmış olduğu adale krampları pek ciddi alınmayan bir rahatsızlık olsa da kimi durumlarda aşırı rahatsızlık verir. Örneğin uyku sırasında çok defa görülen ve aşırı ağrılı kramplar kesinlikle doktora gidilmeyi gerektiren bir durumdur.

Belirtileri ve Tedavisi

kramp

Bacakta dolaşım bozukluğu, adale kramplarının çok sık rastlanan bir özelliğidir. Dolaşım bozukluğu kimi zaman yürürken topallamalara neden olup, hareket anında baldırlara gerektiği kadar kan ulaşmaması sonucu görülür. Bu tür krampların başka bir türü de omurgada görülen sinir sıkışması ile ilişkilidir. Hareket nedeniyle bacaklarda sık sık kramplar görülüyorsa doktora gidilmelidir. İdrar söktürücü kullanmak, çok fazla terleme sonucu vücutta görülen potasyum azalımı da çok sık karşılaşılmasa da adale kramplarına yol açan durumlar arasında yer alır.

Adale krampları oluştuğu anda krampın etki ettiği adale gerilir ve ardından yavaşça bırakılır. Böylece adale hemen rahatlamış olur. Krampın etkilediği kasa kompres ile beraber masaj uygulamak da kasların rahatlamasını sağlar. Sıcak banyo ya da sıcak kompres uygulaması da iyi gelen diğer yöntemlerdir.

Soğuk kompres ise adale spazmına olumlu etki edebileceği gibi adalelerin rahatlamasına da iyi gelmektedir. Kimi zaman, adale krampları ile karşılaşıldığında kasları bilinçli olarak kasmak da aşırı ağrıların dinmesini sağlar.

Adale kramplarından korunmak için ise bol su tüketmeye dikkat edilmelidir. Fiziksel performans gerektiren faaliyetlerin öncesinde ve sonrasında açılma egzersizlerinin yapılmasında ve kasların aşırı zorlanmamasında yarar vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap