Ağız Kokusu Gidermenin Yolları Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Cerrahi

Ağız Kokusu Gidermenin Yolları Nelerdir?

0

AĞIZ KOKUSU NASIL OLUŞUR?

Ağız kokusunun oluşmasına neden olan çok sayıda faktör vardır. Özellikle sabah saatlerinde oluşan ağız kokusu, oldukça rahatsız edici ve hemen herkesin karşılaştığı bir sorundur. Ancak ağız kokusu kimi insanlarda diş etlerinden kaynaklanabildiği gibi kimi insanlarda da ağızdaki sorunlar nedeniyle de oluşmaktadır.

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ağız kokusunu gidermek için ağzınıza eksiksiz bir bakım yapmanız gerekir. Ağız içinde çürüyerek koku yapan yemek kalıntıları ve bakteriler ağız güzel bir şekilde temizlenerek dışarı atılabilir. Bu yemek kalıntıları ve bakteriler ayrıca en çok dil üzerindeki tat tomurcuklarında kalırlar. Bu tomurcuklar dil üzerinde o kadar sık bir şekilde bulunmaktadır ki bakteriler ve yemek kalıntıları için saklanılabilecek en iyi yeri oluşturmaktadır. Bu yüzden ağız kokusunu önlemek için öncelikle temizliğine dikkat edilmesi gereken şey dildir. Üstelik bunun için ayrı bir alet de gerekmemektedir. Diş fırçası ya da bir kaşığın kenarını kullanarak bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Ağız kokusunu gidermede büyük bir öneme sahip olan tükürük, sakız çiğnenerek büyük oranda salgılanabilir. Bakterileri öldürücü olmasının yanı sıra yemek kalıntılarını dil üzerindeki tat tomurcuklarından sökerek mideye göndermede büyük bir yere sahip olan tükürük, şekersiz sakız veya xylitol içeren sakızları çiğneyerek bolca salgılanabilir. Ancak nane aromalı veya şekerli sakızların hiç bir etkisi olmadığını da bilmek gerekir.

agiz-kokusu

Ağızdaki bakterileri yok etmede oldukça etkili olan tarçını yiyecek veya içeceklerinizle tüketerek de ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz. Bir çok faydası olan suyun bol tüketimi, ağız kokusunu gidermede de büyük rol oynamaktadır. Vücut ilerleyen yaşla beraber daha çok su kaybeder ve kurur. Bu da tükürüğün azalmasına sebep olur. Ağızdaki bakterilerin en az seviyeye inmesine ve tükürük salgısının artmasına yarayan su, bu sebeplerden ötürü bolca tüketilmelidir.

Ağız açık uyumak, boğazın kurumasının yanında tükürük salgısını da azaltmaktadır. Bakteriler için en uygun ortamın oluşmasına yardımcı olan bu durumunda kaçınarak burun tıkanıklığı sorununu gidermek ve öyle uyumak gerekir.

Hazır besinler ve glikoz gibi şekerler bakterilerin artışına sebep olur. Bu yüzden hazır gıdaları ve şekerli ürünleri tüketmeyerek ağız sağlığınızı koruyabilir, koku oluşmasını önleyebilirsiniz.

Yemek yerken lokmaları çok çiğnedikten sonra yutmak gıdaların tükürük salgısına karışarak ağızda daha az kalıntı kalmasını sağlar. Ayrıca çiğneme hareketi ağızda bulunan bakterilerin mideye gönderilmesini sağlamaktadır.

Sabah karşılaşılan ağız kokusunu önlemek için ise dil sıyırıcı kullanabilirsiniz.

Yorum Yap