AİDS ( HİV Virüsü ) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
  1. Ana Sayfa
  2. Dahiliye

AİDS ( HİV Virüsü ) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0

AİDS Nedir ?

AIDS’in açılımı Acquired Immunodeficiency Syndrome’dur. Türkçede Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu anlamına gelir. HIV( İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) bulaşması ile vücut savunma direncinin düşer. HIV taşıyan insanlar, kimi mikrop ve hastalıklara karşı sağlıklı insanlara oranla daha hassas olur. Bu nedenle HIV hastası, başka hastalıklara da yakalandığı anda ölüm haliyle karşılaşır.

Dünyada bir günde 16.000’e yakın insanın AIDS’e yakalanmaktadır. Türkiye’de 1985 senesinde ilk kez görülen HIV virüsü, 2001’de 1325’e ulaşmıştır. AIDS’in cinsel yolla bulaşan bir hastalık olması, Türkiye’de HIV virüsü taşıyan insanların sağlık kurumlarına başvurmamasına neden olduğundan sayının ne kadar gerçekçi olduğu ise düşündürücüdür.

HIV virüsü üç ayrı biçimde bulaşır. Her türlü cinsel birliktelik sonucu virüsü taşıyan erkek ya da kadın birlikte olduğu kişiye HIV virüsünü bulaştırır. AIDS erkekten kadına, kadından erkeğe bulaşabildiği gibi kadından kadına ya da erkekten erkeğe de bulaşabilmektedir. Hastalığın bulaşma şekillerinden biri de kan yolu yladır. Orga nakli, kan verilmesi, ortak kullanılan tıraş bıçağı, diş fırçası ya da kesici aletler ile hastalığı taşıyan kişiden sağlıklı kişilere bulaşabilir. Üçüncü yol ise AIDS’li bir annenin bebeğine HIV virüsünü hamilelik sırasında, doğum anında ya da emzirme ile bulaştırabilir.

AİDS Tedavisi ve Belirtileri

Ancak AIDS dokunma, sarılma ya da el sıkışma gibi sosyal ilişkiler ile yayılım gösteren bir hastalık değildir. Ayrıca sinek sokması, hayvan ısırması ile de bulaşmamaktadır.
Hastalığın teşhisi sadece ELISA yöntemi adı verilen testler ile koyulur. ELISA yöntemi, virüsün bulaşmasının ardından 2 ila 12 hafta içinde net bir şekilde sonuca ulaştırmasa da 3 aylıkken uygulandığında doğru sonuç vermektedir. Ancak 6. Ayın ardından tekrar testin yapılmasında fayda vardır. ELISA yönteminin ardından doğrulama testlerinin yapılması da gereklidir.

Tüm bu testler sırasında insanların kimlikleri açığa çıkarılmaz. İnsanlar HIV virüsünü vücudunda taşımaya başladıktan sonra 8 ila 10 yıl kadar sağlıklı olarak yaşamlarına devam edebilir. AIDS hastası dışarıdan anlaşılamamaktadır. Ancak virüsü vücutlarında taşımaya başladığı andan sonra sağlıklı kişilere bulaştırabilmektedir. Yani, gayet sağlıklı duran biri, HIV virüsünü kolaylıkla bulaştırabilir.

Hastalığın tedavisi kesin bir biçimde bulunamamıştır. AIDS’in tedavisi ucuz olmadığı gibi oldukça güçtür. Çok sayıda yan etkisi bulunmaktadır. Ancak hasta her gün 20- 30 adete yakın hapı yenilmemesi gereken gıdaları da göz önünde bulundurarak gereken zamanda ve bir gün dahi aksatmadan içerse, hastada hapların genellikle yol açtığı yan etkiler görülmezse ve virüste ilaçlara karşı bağışıklık gelişmez ise hastalığın kontrolü sağlanabilir. Ancak bu, tedavi değildir.

aids2

Yorum Yap