Akciğer Kanseri Hakkında Herşey
  1. Ana Sayfa
  2. Göğüs Cerrahi Hastalıkları

Akciğer Kanseri Hakkında Herşey

0

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer kanserinin belirtileri hastalığın ileri safhalarında görülmektedir. İlk çıktığı zamanlar hissedilir derecede belirtileri yoktur. Bu nedenle akciğer kanserinden şüphelenmeyen birçok hasta erken teşhis edilemediği için kurtulma şansı da düşmektedir.

Göğüste ağrılara neden olur. Sırtta ve omuzda ise geçmek bilmeyen ağrılar görülür. Akciğer kanserine yakalananlar aşırı derece kanlı balgam çıkarır ve sesi kısılır. Hastanın yüzünde ve boyun kısmında şişlik oluşur. Ayrıca görme kaybı, unutkanlık, kemiklerde ağrılar, kilo kaybı, iştahsızlık gibi belirtiler de akciğer kanserine işaret etmektedir.

akciğer

Akciğer Kanserinden Kurtulmak Çok Kolay!

Türk toplumunda en yaygın olan kanser türü akciğer kanseridir. Peki bu kanserden korunmak için yapılması gerekenler nelerdir? Korunmanın yolu aslında çok basit: Sigarayı bırakmak… Akciğer kanseri hastalarının %95’i sigara nedeniyle bu hastalığa yakalanmışlardır. Sigarayı bırakarak akciğer kanseri riskini %95 ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Ayrıca sigara içilen ortamda bulunmak, sigara dumanını solumanıza neden olacağı için bu tür ortamlarda bulunmamakta yarar vardır. Spor, her tür kanseri önlemede rol oynadığı gibi akciğer kanserine yakalanma riskini de azaltmakta etkilidir. Spor kadar etkili bir diğer unsur da sağlıklı beslenmedir. Meyve ve sebze ağırlıklı besin tüketmek ve yağlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Ayrıca alkol akciğer kanserine neden olabileceğinden tüketiminden kaçınılmalıdır.

Akciğer Kanseri ve Görülme Sıklığı

Oksijenin dokulara alınmasında, karbondioksitin ise vücuttan atılmasından görev yapan organlar, yani akciğerler, yapısında yer alan hava kesecikleri yardımıyla fonksiyonlarını yerine getirirler. Ancak akciğerde bulunan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile akciğerde ve etrafında yer alan dokularda tümör oluşması söz konusu olunca akciğer kanseri ortaya çıkar. Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan şeklinde İki tür akciğer kanseri bulunmaktadır.

Dünyada kalp hastalıklarının ardından ölüme yol açan ikinci hastalık akciğer kanseridir. Erkeklerde ölüme neden olan hastalıklar arasında birinci sırada yer alan akciğer kanserinin en büyük sebebi sigara kullanımı ya da sigara içilen ortamlarda dumanın solunmasıdır.

Çoğunlukla 55 yaş ve üzerinde rastlanan akciğer kanserinin görülme yaş aralığı, kansere neden olan maddelerin etkisinde kalma ve sigara kullanım yaşı ve sıklığına göre değişiklik göstermektedir.
Kanser olan kadınların %30’u akciğer kanseri olduğu için yaşamını kaybetmektedir. Kadınlarda da sigara içme alışkanlığının yaygınlık kazanması bunun en büyük nedenidir.

Yorum Yap