Ani Yüz Kızarıklığı Nedir? Ani Yüz Kızarıklığının Tedavisi Nelerdir?

yuz_kizarikligi

Ani Yüz Kızarıklığı

İnsanların kendi kontrolü dışında yüzünün aniden kızarmasıyla görülen hastalığa ani yüz kızarması denir. Kontrol dışında gerçekleşen ani yüz kızarıklığı sempatik sinir sisteminde meydana gelen bir bozukluktur. Ani yüz kızarması birden yüzde kızarma ile kendini gösterir. Ayrıca boyunda, başta ve kulakta da bu kızarıklıklar görülebilmektedir.

Sinir sisteminde oluşan bir bozukluk sonucu karşılaşılan bu hastalık, hiçbir sebep yokken kendini gösterebilir. Ama en çok sosyal çevrede ortaya çıkar. Bu yüzden ani yüz kızarıklığının sebebi psikolojik etkilere dayandırılmaktadır. Ayrıca bu tür hastalar sosyal ortamlarda tedirgin olurlar ve sosyal çevreye karşı antipati duyarlar. Yani, yüz kızarıklığı ile sosyal çevreye korku duyma arasında etki vardır.

Ani Yüz Kızarıklığının Tedavisi

Yüz kızarıklığına neyin sebep olduğunu belirlemek ve hastanın bu probleminin üstüne gitmesini sağlamak ani yüz kızarıklığının ortadan kalkması açısından önem taşır. Örneğin sosyal çevreye korku duyan birisinin böyle bir ortamda aniden yüzü kızarıyorsa o kişinin sosyal çevrede kendisini tedirgin hissetmemesini, rahatlamasını sağlamak bu hastalığı yenmesini kolaylaştıracaktır.

Yüzdeki sinirlerin yakılmasıyla kızarıklığın ortadan kaldırılmasını sağlayan ameliyat, her ne kadar bu hastalığa çözümse de olabilecek yan etkilerin dönüşü olmadığı için önerilmemektedir. Klips tedavisiyle de bu hastalığı yenmek mümkündür. Bu yöntemle yüzdeki sinirlerin baskı altında tutulması sağlanır. Ancak hem ameliyat hem de klips tedavisi yüzde kızarıklık yaratan sebeple ilgilenmeden kızarıklığı geçirmeyi amaçlayan yöntemlerdir. Bu yüzden sosyal fobiden kaynaklanan bir sorun olduğu belliyse öncelikle bunun üstüne gidip yenmek çok daha etkilidir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık