Antibiyotik Alerjisi Nedir? Antibiyotik Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. İmmünoloji
Trendlerdeki Yazı

Antibiyotik Alerjisi Nedir? Antibiyotik Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

0

Antibiyotik Alerjisi ve Belirtileri

Antibiyotikler içinde bulunduğumuz toplumda çok sık başvurulan ilaçlar arasındadır. Vücutta antibiyotik alerjisi belirtileri oluşması sonucunda değişik mekanizmalar çalışmaya başlar. Bu mekanizmalara hızla cevap veren bağışıklık mekanizması ve daha geç cevap veren bağışıklık mekanizması denir. Geç cevap veren mekanizmada alerji yapan maddeden ziyade vücutta bulunan T hücresi denilen beyaz kürelerin devreye girmesiyle meydana gelirken ani cevap veren mekanizmada ise genelde IGE denilen maddenin ortaya çıkmasıyla antibiyotik alerjisi belirtileri meydana gelir.

Hastaya ve antibiyotiğin türüne göre farklılık gösteren antibiyotik alerjisi belirtileri ve belirtilerin şiddetine göre oldukça değişkendir. Penisilin, sefalosporinler, sulfanamidler alerji yapan ilaçların başında gelir. Antibiyotik alerjisi belirtileri; nefes sıkışması, tansiyon düşüklüğü, kramp, kaşıntı, ciltte kızarıklık ve kabarıklık, ürtiker (kurdeşen), dudak ve göz kapaklarında şişme, öksürük, kan basıncında düşme, ishal, yutkunamama ve hapşırık şeklinde görülebilir.

alerjik

Antibiyotik Alerjisi Risk grubu

Herhangi bir antibiyotiğe alerjisi olan kişinin başka bir antibiyotiğe karşı alerji olma ihtimali daha yüksektir. Hayvanlara karşı oluşan alerji antibiyotik alerjisi olmayı tetikler. Ailenizde antibiyotik alerjisi olan biri varsa sizin de vücudunuzda alerjik reaksiyonlar gözlemlenme oranı daha yüksektir. Sık antibiyotik kullanımı ve uzun süren hastalıklar bağışıklık sisteminizi daha duyarlı olmasına ve alerjinin meydana gelmesine neden olur.

Antibiyotik Alerjisi Tedavisi

Kullanılan ilaca bağlı alerjik reaksiyonlar geliştiğinde yapılacak ilk iş kullanılan ilacı doktorunuza danışarak kesmenizdir. Ciltte oluşan hafif döküntüler ilaçlar ile tedavi edilebilir fakat hayatınızı tehdit eden alerjik reaksiyon yani anafilaksi acil müdahale gerektiren bir durumdur ve hiç zaman kaybetmeden hastanelerin acil servislerine başvurulması gerekir. Bazı hastalarda (kanser tedavisi, kan hastalıkları ya da romatizma hastalıklarında) antibiyotik alerjisi oluşmasına neden olan ilacın kullanılması gerekir. Bu gibi durumlarda hastanede yatarak tedavi ile doktor ve hemşire gözlemi altında hastanın alması gereken dozun milyonda bir dozu ilaç yavaş yavaş verilmesi ile vücudun ilaca karşı tepkisizliğe alıştırmak hedeflenir.

Antibiyotik Alerjisi Önlemleri

Antibiyotik alerjisi olan hasta, alerji uzmanları tarafından test edilmeden ve uygun görülmeden aynı ve aynı grup ilacı kullanmamalı. Çapraz ilaç reaksiyonlarının oluşmaması için hasta ilaç alerjileri hakkında doktorunu bilgilendirmeli.

Yorum Yap