1. Ana Sayfa
 2. İmmünoloji
 3. Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

bağışıklık sistemi

Covid-19 Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz? Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?

Bağışıklık sistemi, insanların karşılaştıkları hastalıklara karşı asker görevi gören, patojenleri ve tümör hücrelerini belirleyerek onların yok olması için savaşan bir sistemdir. Şuan da süregelen Pandemi dönemi, insanların bağışıklık sisteminin önemini fark etmesini sağlamıştır.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle uzmanların önerdiği şekilde bağışıklık sistemini güçlendiren zincir; yeterli uyku, sağlıklı beslenme, düzenli egzersizdir. Bunların yanı sıra yapılması gerekenler ise şöyledir:

 1. Bol Su Tüketin
  Gün içerisinde mutlaka 2.5-3 lt su tüketilmelidir. Suyu vücudunuzun benzini gibi düşünün. Günlük yeterli su tüketimi bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirmesini sağlar.
 2. Yeterli Uyku
  Bağışıklık sistemindeki hücreler, uyku sırasında yenilenir ve çoğalır. Bu nedenle yeterli uyku çok önemlidir. Bu nedenle karanlık ve sessiz bir odada 7-8 saat uyumak çok önemlidir.
 3. Düzenli Egzersiz
  Her gün en az yarım saat ve temiz havada yapılan egzersizin, bağışıklık sisteminde yer alan hücreleri %20 oranında artırdığı bilinmektedir.
 4. Dengeli Beslenme
  Dengeli beslenme konusu özellikle bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Çünkü, bağışıklık sistemi hücreleri bağırsak duvarlarında yer alır. Bu nedenle sağlıklı bağırsak güçlü bir bağışıklık sistemi demektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Güçlü bağışıklık sisteminin yolu sağlıklı bir bağırsaktan geçtiği için, beslenme listeniz lifli gıdalar içermelidir. Özelikle; laktoz, glüten, fruktandan uzak durmak faydalı olacaktır. Glutensiz tahıl tercihi önemlidir.

Öğünlerinizde dengeli tercihler yapın. Öğün tabağınızda; et-tavuk veya balık, sebze ve kaliteli karbonhidrat yer almalıdır. Yanında mutlaka ev yoğurdu ya da ev yoğurdundan yapılmış ayran tüketmeniz sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Çinko içeren besinler tüketin. Örneğin; kurubaklagiller, fındık, ceviz, rüşeym gibi besinler çinko kaynağıdır.

C vitamini içeren ıspanak, brokoli, roka, karnabahar gibi sebzeler mevsiminde bol bol tüketilmelidir.

D vitamini de bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Bunun için her sabah kahvaltıda yumurta yemelisiniz. Ayrıca somonda da d vitamini bulunmaktadır.

İçeriğinde selenyum barındıran sarımsak, soğan en önemli besinlerdir. Bunların yanı sıra ton balığı, tavuk eti gibi besinlerde de selenyum bulunmaktadır.

bağışıklık sistemi nasıl

Yorum Yap

Yorum Yap