İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Bahar Aylarında Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bahar Aylarında Saç Dökülmesi Neden Olur?

sac-dokulmesi-800x480

Bahar Aylarında Saç Dökülmesi

Bahar ayları saçların en çok döküldüğü dönem olarak kabul edilir. Kadın erkek her yaş grubundaki insanların karşılaştığı en büyük problemler arasında bahar aylarında saç dökülmesi vardır. Kış aylarından yaz mevsimine geçiş döneminde vücudumuz gibi saçlarımızda kendini yenilerler. Bu nedenle saç dökülmesi abartılı boyutlarda olmadığı sürece endişe yaratmayacak bir durumdur. Stres, sıkıntı, saç boyaları, kullanılan şampuan ve kremler, jöle, saç spreyi, toplama şekli, mevsim geçişleri, beslenme tarzı ve birçok etken saçlarda dökülmelere neden olur.

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmelerinin Nedenleri Nelerdir?

Saçların büyüme dönemleri vardır. Her saç kökten çıktığı zamandan itibaren büyüme evresine girer. Büyüme evresi yıllar sürer. Fakat birkaç yıl sonra bu evre durarak dinlenme evresine geçer ve saç dinlenme evresi içinde olduğu için büyümüz. Dinlenme evresi 2-3 ay bir süre kadardır. Saç dinlenme evresini tamamlayınca saçlar köklerden dökülmeye başlar. Dinlenme evresinden sonra 2-3 ayda bir saçlar sürekli dökülmeye başlar ve bu dönem mevsim geçişlerine denk gelir. Dökülmüş olan kıl kökleri büyüme evresine girmesiyle saçlar tekrar büyümeye başlar.

Saç dökülme tablo

Mevsim değişikliğiyle oluşan dökülmeler birkaç ay görülür ve şiddetli olmaz. Mevsimsel dökülen saçlar günde belli aralıklarla değil, saçınızı her ellediğinizde taradığınızda görülebilir. Genelde dökülme bir hafta sürer ve yeni çıkan saçlar daha sağlıklı olur. Bir günde 100 tel saç dökülmesi normaldir. Hatta bahar mevsiminde bu sayı 100-200 arasında olabilir. Fakat haftalar geçiyor, dökülmüş olan saçların yerine yenisi çıkmıyor ve dökülmeler devam ediyorsa bir doktora başvurmalısınız. Bu gibi durumlarda öncelikle dermatoloji uzmanına görünmeniz faydalı olacaktır.
Birkaç pratik yol ile saç dökülmelerini önleyebilirsiniz. Kuru ve canlılığını yitirmiş saçlar için özellikle B ve E vitaminleri içeren nemlendirici özellikli serumlar v şampuanlar seçmelisiniz. Saçlarınızı beslemek için argan yağı ve zeytinyağlı maskeler kullanabilirsiniz. Biotin ve d-pantenol kullanmanız da uygun olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap