Başparmak Ağrısı Nedir? Nasıl Giderilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Ortopedi

Başparmak Ağrısı Nedir? Nasıl Giderilir?

0

Başparmak Ağrısı Nedir

Bir insanda tam 4 adet başparmak bulunmaktadır. İki tane ellerde ve iki tane ayaklardadır. Başparmaklarımız bizim için çok önemlidir, çünkü onlar olmadan aslında elinizle bir şeyler yapabilmek çok zor olmaktadır. Başparmaklarınız sayesinde, elinizde birçok şeyin dengesi sağlanır. Bu sebeple sadece ellerinize değil, ayaklarımıza da çok iyi bakmamız gerekmektedir.  Başparmak ağrısı çok nadir görülebilen, fakat ağrınızın olduğunda ise mutlaka bir hekime başvurmanız gereken bir durumdur. Bazen sadece sinir sıkışması nedeni ile, bazen ise sadece parmağınızı kestiğinizden dolayı normal bir ağrı oluşabilmektedir. Bazı durumlarda parmaklarda bulunan yüzüklerden dolayı da ağrılar oluşabilir ve bu durumda parmaklarınızın, anında yüzükten kurulması gerekmektedir. Yüzüklerin çok fazla parmağınızı sıkıştırması, sadece parmağınızda olan değil, ellerinizde olan damarlarınızı da zamanla etkileyecektir.

basparmak_agrisi

Başparmak Ağrıları Nasıl Giderilebilir

Başparmaklarımızda farklı nedenlerden dolayı oluşan ağrıların giderilmesi için farklı yöntemler bulunur. Örneğin; eğer parmağınızı kestiyseniz, yapabileceğiniz en basit hareket, kanamayı durdurmak ve pansuman yapmak olacaktır. Her kesilen parmak için doktora gitmenize gerek yok. Ancak, derin yaralarda veya parmak bedeninizden ayrılmışsa doktora veya hastaneye başvurabilirsiniz. Bunun dışında eğer ellerinizi çok fazla kullanıyorsanız, başparmaklarınızdan başlayarak diğer parmaklara kadar ağrı gidebilir ve bu durumda yapmanız gereken, ellerinizi ve parmaklarınızı aç kapa yaparak, kan dolaşımını sağlamaktır. Parmaklarınızda kan dolaşımı olmadığı sürece, ağrılar, kaşıntılar ve zamanla morluklar ortaya çıkacaktır. Bu sebeple başparmaklarımızdaki kan dolaşımının olması için, ellerin her zaman hareketli olması gerekmektedir.

basparmak

Başparmak ağrısının bir diğer nedeni ise, parmak uçlarından çeşitli damarların geçmesi ve bu nedenle parmak uçlarının hassas olmasıdır. Örneğin; elleriniz ya da ayaklarınız çok fazla soğuk havaya maruz kaldığında, parmak uçlarınız uyuşur ve bir süre sonra ağrımaya başlar. Elleriniz ısındıkça da bu ağrılar azalır. Başparmaklarda oluşan ağrıların bir diğer nedeni de, vücudunuzda çeşitli hastalıkların olabilmesidir. Ayrıca bu ağrılar bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer baş parmaklarınızda sürekli yada belirli aralıklarla ağrılar yaşıyorsanız, ileride daha büyük rahatsızlıklarla karşılaşmamak için hemen bir doktora görünerek, bu sorunun nedenini öğrenmeli ve tedavi olmalısınız.

Yorum Yap