İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ağız ve Diş Sağlığı
  3. Diş Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır ve Ömrü Ne Kadar?

Diş Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır ve Ömrü Ne Kadar?

diş dolgu

Diş Dolgusu Nedir?

Dolgu; dişlerde çürük bulunan yerlerin temizlenmesinin ardından metal ve kimyasal maddeler ile o bölgenin kapatılmasıdır. Dişinizde çürük var ise dolgu uygulaması gerekebilir. Bunu anlamak için de diş hekimi muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Diş hekiminiz gerekli kontroller sonucunda çürüğün doldurulup doldurulamayacağını belirler. Buna göre işlemi başlatır.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu hastaya rahatsızlık vermeyen bir işlemdir. Acı yaşanmamasının en büyük sebebi de anestezi tekniklerinin gelişmiş olmasıdır.
Diş dolgusu işlemine öncelikle çürük dişten uzaklaştırıldıktan sonra başlanır. Çürük temizlendikten sonra belirlenen dolgu maddesi ile işlem başlatılır.

Dolgu Sonrasında Diş Ağrısı

Dolgu çevresinde oluşan ağrı var ise dolgunun tam oturmamasından kaynaklanır. Bu nedenle tekrar diş hekimine gözükmeniz gereklidir.
Sızlama şeklinde ağrı hissediliyor ise bu tamamen normaldir. Dolgu yapıldıktan bir-iki hafta içerisinde bu ağrı geçecektir.
Eğer yemek yediğinizde ısırma anında ağrı yaşıyorsanız bu dolgunun şeklinde sorun olduğuna işarettir.
Geçmeyen sürekli devam eden ağrılar beliriyor ise dişin kök dokularının artık sağlıklı olmadığına işarettir.
diş ağrısı

Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Dolgu yaptırdıktan sonra sigara kullanımına ara vermelisiniz.
  • Sıcak içecekleri sık tüketmemeye gayret edin. Hatta hiç tüketmeyin.
  • Şekerli ve yapışkan yiyeceklerden oldukça uzak durun.
  • Her yemek yedikten sonra diş fırçalamaya dikkat edin.
  • Ağrınız mevcut ise tuzlu su ile gargara yapın. Ağrınızı kısa zamanda dindirecektir.

Kaç Çeşit Diş Dolgusu Yapılır?

Dört çeşit diş dolgusu bulunmaktadır. Bunlar; amalgam, kompozit, inley-onley ve de cam iyonomerdir. Bunlardan en çok tercih edileni amalgam dolgulardır. Amalgam dolgular metal renklerdedir. Bu nedenle estetik açıdan hoş görünmezler. Estetik açıdan rahat kullanılabilecek dolgu çeşidi diş rengine sahip kompozit dolgulardır. Diğer dolgularda hastanın tercihine göre değerlendirilebilir.

Dolguların Ömrü Ne Kadardır?

Diş dolgusunun ömrü kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Diş yüzeyini kaplayan dolguların kullanım süresi yaklaşık olarak 5-10 yıl arasındadır. Fakat iki diş arasına yapılan dolguların ömrü yüzey dolgulardan daha azdır. Bu nedenle iki diş arasında dolguya sahip olan hastaların en az 6 ayda bir doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap