Dismenore (Sancılı Adet Görme) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Jinekoloji

Dismenore (Sancılı Adet Görme) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

0

Dismenore (Sancılı Adet Görme) Nedir?

Adet gören kadınların büyük bir çoğunluğunun bu dönemleri ağrılı geçer. Kanamanın aşırı olmamasını sağlamak için meydana çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak hissedilmesi ile ortaya çıkan bu durum, sıradan ağrı kesiciler ile giderilebilir. Ancak adet dönemi ağrıları her kadında bu şekilde geçmemektedir.

Her 10 kadından 1’inde adet dönemi ağrıları olması gerektiğinden çok daha fazladır. Hatta bu kadınlar, gündelik işlerini dahi yapamayacak hale gelirler. Rahim kasılmaları sırasında salgılanan prostaglandin ismindeki kimi maddelerin çok fazla salgılanması ya da adet gören kadının bu salgıya fazlasıyla hassasiyet göstermesi sonucu şiddetli ağrılar hissedilir.

adet-sancısıKürtaj ve enfeksiyon benzeri sebeplerle rahimağzında meydana gelen daralma sonucu kanın dışarı atılması güçleşebilmektedir. Bu durum adet sancısının şiddetini arttırmaktadır. Ayrıca RİA (spiral) denilen doğum kontrol yöntemi de bazı kadınların adet döneminde şiddetli sancılar yaşamasına yol açabilmektedir.

Dismenore’nin Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi Nelerdir?

Adet olan kadınların adet görmesine bir gün kala başlayan adet sancıları, adetin başlaması ile şiddetlenerek devam eder. Adet döneminin sonuna kadar devam eden bu ağrılar eğer bulantıya neden oluyorsa ve halsizlik yapıyorsa jinekolojik muayene gerekir.

Ağrı kesici alındığı halde geçmek bilmeyen adet sancıları, gündelik hayatı zora sokacak kadar kötü ise jinekolojik muayene şart olmaktadır. Muayenenin ardından sancılı ağrının nedeni belirlenir ve buna uygun bir tedavi yöntemi seçilir.Muayenin ardından bir problem olmadığı anlaşılmışsa tedavi için ağrı kesici verilir. Verilen bu ağrı kesiciler yalnızca ağrıyı ortadan kaldırmamaktadır. Aynı zamanda prostaglandin denilen maddelerin aşırı salgılanmasını da azaltmaktadır. Adet görmeye başlamadan bir gün önce doktorun belirlediği dozda kullanılan ağrı kesiciler sancı dinene kadar alınır.

dismenore

Adet sancısını ağrı kesicilerle dindiremeyen kadınlar içinse doğum kontrol hapları ile tedavi yolu seçilir. Adet sancısı ile ilişkisi olan yumurtlamanın doğum kontrol hapları ile durdurulması sonucu adet ağrısının geçmesi sağlanır.

Doğum kontrol hapları ile sancıların ortadan kalkmaması durumundaysa daha detaylı bir araştırmaya gidilir. Laparoskopi denilen metotla incelenen karın boşluğunun ardında çoğunlukla şiddetli ağrıların sebebinin endometriyozis olduğu saptanır.

Adet sancılarına neyin yol açtığı bilinemediğinde ise bu durumun psikolojik sorunlarla ilgisi olduğuna karar verilir. Bu durumda ise psikolojik yardım almakta yarar vardır.

Ayrıca doğru bir şekilde yapılan yoga, meditasyon ve gevşeme egzersizleri şiddetli ağrıları büyük ölçüde gidermektedir.

Yorum Yap