Doğum Kontrol Hapının Yararları ve Kullanımı

dogum-kontrol-hapi

Dünyada en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemi doğum kontrol haplarıdır.

Doğum kontrol hapları hamileliği engellemekle beraber adet kanamalarının düzene girmesini, yumurtalık ve rahim kanseri gibi ciddi kadın hastalıklarından korunmayı, hormonların dengeye gelmesini ve de adet sancılarının en aza inmesini mümkün kılmaktadır

Doğum kontrol hapı günde bir defa olmak üzere aksatılmadan, düzenli olarak içilmelidir. Doğum kontrol hapının ilk kullanımına başlandığı adet döneminden sonra geçen iki hafta boyunca başka bir doğum kontrol önleminin de alınması önerilmektedir.

Hapın kullanımından sonra kusma, ishal gibi hapın vücuttan atılmasına neden olan sorunlar yaşandığında başka bir doğum kontrol yöntemi de tedbir olarak alınmalıdır

Doğum kontrol hapları, baş ve göğüste ağrı veya nefes darlığı gibi yan etkiler gösterebilmektedir bu gibi durumlarda hekime danışılması gerekmektedir.

Bebek sahibi olmak istemeyen çiftler için doğum kontrol hapları mükemmel bir korunma yöntemidir. Ancak çiftlerin bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde doğum kontrol haplarının kullanımını sonlandırmaları yeterlidir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık