İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ağız ve Diş Sağlığı
  3. Dolgu Türleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Dolgu Türleri Nelerdir?

diş dolgu

Dolgu Türleri

Şu anda günümüzde dolgu yapılırken dişe tutundurulur. Bu sebepten ötürü diş hekimleri dolgu yaparken dolguyu dişe yapıştırıcı önlemler alırlar. Dolgu yapılacak bölgeye oyuk açılır. Dişe dolgu yapıştırılarak tekrar dişin eski şekline kavuşması sağlanır.

Amalgam Dolgular

Amalgam dolgu maddesi çok dayanıklıdır. Yalnız tek kusuru görünümünün estetik olmamasıdır. Bileşiminde %70 gümüş, %23 kalay ve kalan miktarda bakır ve çinkodan oluşur. Diş hekimi bu karışımı dolgu için hazırladığı oyuğa sürer ve birkaç saat sertleşmesi beklenilir. Azı dişleri için tercih edilen en doğru dolgudur.
Ayrıca diş hekimlerinin en çok tercih ettiği dolgu türlerindendir. Çünkü uzun ömürlü ve kalıcılığı fazla bir dolgu türüdür. Diğer dolguların uygulanma süresi daha uzunken amalgam dolgular daha kısa sürede uygulanmaktadır. Bunların yanında diğer dolgu türleri maddi açıdan daha külfetli olduğu için de amalgam dolgular tercih edilir. Amalgam dolgular gerekmediği sürece sökülmemelidir. Çünkü sökülmesi dişe zarar verebilir.
amalgam dolgu

Diş Renginde Dolgular

Diş renginde olan (Porselen, Simanlar, Kompozit Dolgu) estetik açıdan görünümü düzgün olan ve kişiyi rahatsız etmeyen dolgu türüdür. Bu dolgu türünü en çok göz önünde olan ön dişlerde kullanırlar.
Bu dolgular diş renginde olduğu için tercih edilir. Bu dolguların dişe yararı da vardır. Dişe iyi bir şekilde yapıştıkları için dişe destek olurlar ve kırılmalarını engellerler. Aynı zamanda diş hassasiyetini de ortadan kaldırırlar. Bu şekilde dolguları seçerken iyi düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü kahve, çay gibi içecekler dolguların renklerini değiştirebilmektedir.
diş rengi dolgu

İnley-onley Dolgu

Döküm dolgu çeşididir. Diş üzerinde dolgu için açılan oyuğun ölçüsü alınarak laboratuarda hazırlanır. Bu dolgular altın veya porselen şeklinde yapılır. Özel teknikler ile dişe uygulanır. Çok dikkatli çalışma gereklidir. Eğer çürük küçük ise inley dolgu yapılır. Fakat çürük dişin çoğu kısmını kaplıyor ise onley dolgu tercih edilir. Bu dolguyu yaptırdıktan birkaç saat içerisinde sert gıdaları yemekten kaçının. 48 saat içerisinde de renk veren içecek ve yiyecekleri tüketmeyin. Bu süre zarfını atlattıktan sonra dişte sık sık lekelenme yaratmaz. Diş fırçalamaya düzenli bir şekilde devam etmelisiniz.
İnley-onley Dolgu

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.