Evde Saçınız İçin Şampuan Nasıl Yapılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Evde Saçınız İçin Şampuan Nasıl Yapılır?

0

Evde Saçınız İçin Şampuan Nasıl Yapılır?

Şampuanlarda yer alan katkı maddeleri saçlarınızın bir yerden sonra doğal yapısını bozmakta ve saçlarınızın yumuşaklığını kaybetmesine neden olmaktadır. Aldığınız bitkisel şampuanlar ise, birkaç ay saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık kazandırdıktan sonra diğer şampuanlar gibi etkisini kaybetmektedir.

Evinizde saç yapınıza uygun olarak hazırlayacağınız şampuanlarla saçlarınızın doğal güzelliğini tekrar kazanmasını sağlayabilir, parlaklığını ve yumuşaklığını daima koruyabilirsiniz.

Yağlı saçlara sahipseniz her gün sizi saçlarınızı yıkama zorluğundan kurtaracak ve mükemmel bir görünüm kazandıracak bu tarifi uygulayabilirsiniz: 5 yemek kaşığı ince ince kıyılmış olan ısırgan otu yapraklarını yarım litre soğuk suya koyarak kaynayacak hale gelene kadar ısıtınız. Daha sonra 15 dakika demlendiriniz ve süzünüz. Elde ettiğiniz sıvıya bir adet limonun suyunu sıkınız ve karışımın içine ekleyiniz. Sonrasında çalkalanmış 2 yumurta sarısını, 5 damla limon yağını ve 1 tatlı kaşığı kadar bitkisel şampuanı bu sıvı karışıma ekleyiniz. Bu şampuanla saçlarınız yıkadıktan sonra güzelce durulayarak sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Her saç tipine uygun olan bir şampuan tarifi ise şöyledir: 30 gram sabun otunu havanda dövünüz ve 350 mil suda kaynatınız. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısınız ve 10 dakika boyunca ağır ateşte kaynamaya bırakınız. Soğuduktan sonra boş bir şampuan şişesine süzdüğünüz bu sıvıya, 1 çay kaşığı saç tipinize uygun bir baz yağını ve 15 ila 60 damla arası saç tipinize uygun esans yağını ekleyiniz. Bu şampuanı buzdolabında muhafaza ederek bir hafta boyunca dayanmasını sağlayabilirsiniz. Her kullanım sırasında çalkalamaya dikkat ediniz. Bu şampuanı kullandıktan sonra bitkisel sirke ile yıkamak da gerekir. Ayrıca saçınız çok yağlıysa baz yağını karışımınıza koymamalısınız.

Yorum Yap