Farenjit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
  1. Ana Sayfa
  2. K.B.B.
Trendlerdeki Yazı

Farenjit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

0

Farenjit Nedir?

Farenjit boğazda yutkunma noktasının ardındaki duvarın dış dokusunda oluşan enfeksiyona denilir. Bu durum ile tahriş ya da bakteri iltihaplanması sonucu karşılaşılır.

Yutkunma noktasının ardın ağrılar, yutkunmada çekilen güçlük ve ateş ile kendini gösteren farenjit, çoğunlukla bir üst solunum yolu iltihaplanmasının başlangıcı olarak, tıpkı bir grip gibi ortaya çıkar.

Farenjit, daha ciddi hastalıkların işareti olabilir. Farenjit olan hastaların bu nedenle durumun ciddiyetini anlamaları ve uzman bir doktora danışmaları önemlidir.

faranjit

Çok sayıda farenjit, streptokok mikrobunun sonucunda meydana gelmekle birlikte, çok sayıda başka mikrop ya da bakteri ile de ortaya çıkabilir. Epidemi çeşidi bir hastalık lan ve insanlarda en sık görülen farenjit streptokok mikrobunun yol açtığı olup, enfekte ola süt benzeri bir iltihaptan kaynaklanmaktadır.

Farenjit’in Belirtileri

Bu hastalık aniden görülür.  Üşüme, titreme ve ateşlenmeni yanı sıra başta ağrılara ve halsizliğe, kuvvetsizliğe neden olur. Yutakta gri lekeler oluşur ve kızarmalarla şişmeler görülür.

Farenjit’inTedavisi

Farenjite neden olan durumun ne olduğuna bağlı olarak tedavi yöntemi seçilir. Hastalığa bakteriler sebep olmuşsa antibiyotik ve sıcak gargara ile tedavi uygulanır. Gargara ferahlama hissi yaratacağından yarar sağlasa da yeterli değildir. Antibiyotik kullanımı kesinlikle şarttır ya da bunun yerine doktorun seçtiği başka yöntemler izlenir.

Farenjitin büyük bir bölümü bir iki güne kadar kendiliğinden geçse de antibiyotik tedavisi, tuz ve aspirin içeren sıcak gargaralar da bu süreçte yararlı olur.

Yorum Yap