İlginizi Çekebilir
şaşılık
  1. Ana Sayfa
  2. Göz Hastalıkları
  3. Göz Kapağı Estetiği ( BLEFAROPLASTİ ) 
Trendlerdeki Yazı

Göz Kapağı Estetiği ( BLEFAROPLASTİ ) 

göz kapağı

Yaşın kendini belli ettiği en önemli nokta göz kapaklarıdır. Oldukça hareketli olan ve narin bir derisi bulunan göz kapaklarında meydana gelen kırışıklıklar yaşın da ilerlemesi sonucu kendini göstermektedir. Göz çevresinde oluşan sarkıklıklar göz kapaklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Göze ve etrafına etki eden faktörlerden biri yaşın ilerleyişi ile aşağı doğru sarkan alındır. Alınla birlikte kaşların da göz kapaklarının üstüne kayması ile ağırlaşan göz kapakları sarkmaya başlamaktadır.

Göz yuvarlağını çepeçevre saran ve dayanak olan yağ torbalarını alt göz kapaklarından bölen elastik yapıdaki zar, yaşın ilerlemesi sonucu sarkar. Yağ torbalarının ağırlığı altında kalan zar işlevini yerine getiremeyip yağların dışa taşmasına neden olur. Dışa taşan bu yağlara ise göz torbaları denir.

göz kapağı düşüklüğü

Vücudun en hassas derisine sahip olan göz kapakları, hareketli bir yapısı olan kaslara yapışık durumdadır. Bu nedenle göz ne kadar hareket ederse göz kapağı o kadar çabuk sarkmaktadır. Mesela göz kenarında oluşan ve kazayağı adı verilen kırışıklıklar bu yüzden oluşmaktadır.

Gözaltı yanaklarının hemen üst sınırının yüzeyden çökük oluşu da göz kapağını sarkıtmaktadır.

Olağan göz kapağı operasyonlarında göz kapağı derisi, derinin altında yer alan ince kaslar ve göz torbalarına yol açan yağlar alınmaktadır. Sık sık uygulanan bu operasyonun birçok hasta için umulduğu gibi sonuçlanamaması ise sarkıklığa yol açan problemlerin yanak ya da alın benzeri göz kapağı çevresinde yer alan dokulardan kaynaklanması nedeniyledir.

Göz kapakları yüzün yalnızca bir parçasıdır. Bu nedenle uygulanan işlemlerde bu durum göz önünde bulundurulmalı ona göre tedavi uygulanmalıdır.

Gözün alt kısmındaki yanaklara sarkan çöküklükler olması halinde bu çöküklükler doldurulmalıdır. Normal göz kapağı operasyonları bu çöküklük sorununa cevap vermemektedir. Bu nedenle çökük gözaltı torbalarını meydana getiren yağların aşağı alınması, yanakların ise yukarı çekilmesi gerekmektedir. Böylece elmacık kemiklerinden alt göz kapaklarına dek ilerleyen düzlemsel bir alan oluşturulur. Böylece çok daha genç bir görünüm kazanılır.

Yanaklarda oluşan aşırı sarkıklıklar endoskopik teknikler kullanılarak ve yanakları kaldırmak veya alt göz kapağı operasyonu anında orta yüzü kaldırmak ile düzeltilir.

Üst göz kapağında ise alın kesinlikle dikkate alınmalıdır. Alında ve kaşlarda oluşa sarkıklar sonucu gözkapağında meydana gelen yığılma şaka germe ile giderilir. Ancak üst göz kapağında sarkıklık tamamen giderilemediyse göz kenarında bulunan kırışıklıklar şaka germe ile büyük oranda yok edilir.

Göz kapaklarındaki problemler tüm bunlarla ortadan kalkmadıysa yalnızca kas ve deri fazlalıklarını almak beklenen sonucu sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap