İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Göz Hastalıkları
  3. Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer? Göz Kızarıklığının Tedavisi Nelerdir?

Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer? Göz Kızarıklığının Tedavisi Nelerdir?

göz kızarıklığı

1Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Göz kızarıklığının tedavi edilebilmesi için ilk olarak göz kızarıklığı teşhisi koyulmalıdır. Göz kızarıklığına neden olan sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Peki, göz kızarıklığı nasıl geçer? Bunu yalnız alanında uzmanlaşmış bir doktor tedavi edebilir. Teşhisten hemen sonra bitkisel ya da tıbbi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Göz kızarıklığı aşırı yorgunluk ya da uzun süre bilgisayar başında radyona maruz kalmak ile oluşmuşsa bir müddet dinlenme ve göz damlasıyla tedavi altına alınabilir. Alerji ve iltihap var ise krem şeklinde kullanılan antibiyotikler ve göz damlaları ile tedavi edilir. Ancak göz kızarıklığının nedeni fiziki bir sorundan dolayı ortaya çıkıyorsa kanama, damarlarda yırtılmalar ve buna benzer rahatsızlıklar tıbbi bir müdahale gerektirebilir.

2Göz Kanlanmasında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vücudumuz ve doğada var olan bitkiler neredeyse tüm hastalıkların tedavisi için kullanılabilir. Göz kızarıklığını tedavi etmeye yarayan bitkisel metotlar vardır ve yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bitkisel tedavi yöntemleriyle göz kızarıklığı nasıl geçer:

  • Rezene Tohumu
  • Soğuk Su
  • Çay
Göz kızarıklığında rezene tohumu oldukça faydalıdır. Kızarıklıkları, kanlanmaları, alerji ve göz enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Başta yılan olmak üzere birçok hayvan göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmak için rezene tohumundan faydalanır. Bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı rezene tohumunu 3-4 dakika kaynatın ve ılındıktan sonra gözlerinizi kapatarak pamuk ile uygulayın. Göz kapaklarınızın üzerinde rezene suyuyla nemlendirdiğiniz pamuğu bu şekilde bekletin. Bu işlem göz kanlanmasını geçirmekle kalmaz görmede geliştirmelerin oluşmasını da sağlar.
Gözleriniz ve cilt sağlığınız için soğuk su içmek sıcak su içmekten daha faydalı görülür. Göz kanlanması tedavisi için gözlerinizi soğuk su ile sertçe çarpmayacak şekilde yıkayın. Göz çevrenize soğuk buz uygulaması da yapabilirsiniz fakat buzu uzun süre uygulayamamanız gerekir. Soğuk su ile buz uygulaması gözlerinizdeki kasları ve damarları rahatlamaya yarar.
Çapaklanma ve göz kızarıklığı için tek kullanımlık paketlerde satılan poşet çaylardan faydalanabilirsiniz. Çay poşetini sıcak suda biraz beklettikten sonra ılımaya bırakın. Göz kapaklarınızı yakmayacak ısıya ulaşınca göz kapaklarınızın üzerinde 10 dakika bekletin. Bu uygulama aynı zamanda göz şişkinliği ve göz ağrılarında da faydalıdır.
Yorum Yap

Yorum Yap