Göz Sulanması Nedir? Göz Sulanmasının Tedavisi Nelerdir?

goz_sulanmasi1

Göz Sulanması ve Nedenleri

Görme görevini yerine getiren organınızın, yani gözlerinizin sağlıklı olması için gereken özveriyi gösteriyor musunuz? Gözlerinizi tehdit eden çok sayıda hastalık vardır. Bu hastalıkları zararlarına göre sıralarsak belki de oldukça alt sırada yer alan göz sulanması, tedavi edilmediği takdirde gözde enfeksiyonlara hatta görme kaybına neden olabilecek kadar tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Göze yabancı maddelerin kaçması, gözde veya göz kapağında oluşan bozukluklar, gözde oluşan iltihaplanmalar hatta nezle olunması dahi göz sulanmalarının nedenidir. Ayrıca çocuklarda görülen göz tansiyonu yüksekliği, gözyaşı kanallarının dar veya tıkanık olması da göz sulanmasına sebep olur. Tüm bunların dışında ağlama veya heyecan duyma gibi yoğun duygular, havanın sıcaklığı ve soğukluğu ve de ışık göz sulanmasının nedenleri arasında yer alır.

Göz Sulanmasının Tedavisi

Eğer gözyaşınız göz kapaklarından taşıyorsa göz sulanmasıyla karşı karşıyasınız demektir. Göz sulanmasına neden olan birçok durum olduğuna göre tedaviye karar verilmeden önce bu durumun saptanması gerekir. Göz sulanmasına sebep olan dış etkenlerin veya gözyaşı kanallarında tıkanıklık olma ihtimaline karşın yapılan testlerin ve incelemelerin ardından kesin teşhis koyulur. Bu teşhise göre doktorun önereceği tedavi yöntemi uygulanır.

Göz sulanması ile karşı karşıyaysanız kesinlikle kesin tanı için bir doktora başvurmalı ondan sonra tedaviye yönlenmelisiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık