İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Enfeksiyon Hastalıkları
  3. Grip’te Terleme ve Korunma Yolları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Grip’te Terleme ve Korunma Yolları Nelerdir?

grip1

Gripte terleme

İnfluenza dediğimiz virüs ile bulaşmakta olan grip, hastalarda 38 derece ve üzeri ateş ile seyreden eklem ve kas ağrılarına neden olan, halsizlik, titreme, bitkinlik, öksürük, baş ağrısı gibi etkileri olan enfeksiyon hastalıklarıdır. Bunların haricinde grip terleme gibi vücut salgılarının artışına neden olabilir. Doktorlar bunu iyiye yorarlar. Çünkü terleme durumu, vücudun etkisi altına almış olan virüsün dışarı atılmasını sağlar. Grip hastalarında meydana gelen belirtiler genelde 1 hafta içerisinde etkilerini yitirmektedir. Fakat hastaları olumsuz etkileyen halsizlik ve bitkinlik gibi sorunlar 2 hafta daha devam edebilmektedir. Çünkü hastalığa neden olan virüs oldukça etkilidir ve vücutta uzun süre kalabilir. Virüsün dışarı atılmasında terleme önemli bir rol üstlenmektedir.

Bulaşıcı özellikte olan gripten korunmanın en önemli yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler gribe daha kolay yakalanmaktadır. Bu grupta yer alan kişilerin oldukça dikkatli olması, kendilerini ellerinden geldiğince gripten korumaya çalışmaları gerekmektedir.

Gripten Korunmanın Yolları

  • Sigara İçmeyin
  • En Az 8 Bardak Su İçin

Akciğer ve burnumuzu döşemekte olan örtünün üzerinde ince yapışkan yapıda bir sıvı tabakası bulunmaktadır. Bu tabakanı hareket ettirilmesi ile temizliği sağlayan ve saniyede 10 kere hareket eden süpürgeye benzer tüyler bulunur. Sigaranın dumanı bu yapışkan sıvının kurumasına ve tüylerde felç oluşturarak virüslerin temizlenmesine ve solunum yollarından uzak tutulmasına engel olur. Bir sigara içilmesiyle bile solunum yollarında 30-40 dakika kadar felç meydana gelir.  Yapılan bilimsel araştırmalar sigara içenlerin daha çok soğuk algınlığı ve gribe yakalandığını ortaya koymuştur. Sigara içilen bir ortamda bulunmak bile bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olur.

isgaraicme

Vücudun gün içinde en az 8 bardak suya gereksinimi vardır. Hastalandığınız zaman en az 8 bardak su ya da daha fazla su tüketmeniz önemlidir. Ilık su, tarçın, zencefil, ıhlamur, adaçayı, ekinezya çayı gibi içecekler oldukça yararlıdır. Süt ve sütlü içecekler grip ya da soğuk algınlığı durumunda kullanılmamalıdır. Çünkü bu içecekler vücut salgılarının koyulaşmasına neden olmaktadır.

grip neden

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.