İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Jinekoloji
  3. Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Trendlerdeki Yazı

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

hamile

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik, yani anne adayı olmak güzel olduğu kadar mesuliyet de gerektiren bir durumdur. Vücudun görünüşündeki farklılıklar, zamanla kilo artışı, bebeğin varlığını içinde sezmek mükemmel bir olaydır.

Bebeğin bedense ve psikolojik yönden sağlıklı gelişimi ise annenin sağlıklı olmasıyla gerçekleşir. Hamilelikten önce bedensel gelişimini bütünlemesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından ciddi bir yere sahiptir. Bu şartı sağlamış annenin diğer dikkat etmesi gereken nokta ise beslenmesidir. Bebeğin annenin tükettiği gıdalardan uygun olanını tercih edip alması sonucu gelişimi mümkün olur.

Hamilelik boyunca bebek gerektiği kadar gıda alabilsin diye aşırı yemek yemek ve düzensiz beslenmek çok yanlış bir davranıştır. Nasıl annenin doğumdan önceki fiziğine rahatlıkla sahip olmak için az gıda tüketmesi yanlışsa aşırı tüketmesi de doğru değildir.

İnsan hayatında beslenmenin büyük bir yere sahip olduğu dönemlerden biri de gebeliktir. Anne adayına sağlıklı insanlar doğurma yükümlülüğü kazandırmıştır. Annenin düzensiz ve yanlış beslenmesi sonucu ölü doğum, erken doğum, düşük, fiziksel ve zihinsel özürlü doğumlar benzeri kötü durumlar ortaya çıkar. Yalnız bebeğe değil annenin kendisine de zararı dokunur. Annede kansızlık, tansiyon, halsizlik ve kemik sorunları belirebilir.

Hamilelikte Sindirim Problemleri

hamile

Hamileliğin ilk üç ayında uyum sorunları sonucu bulantı ile kusmalar olur. Yemek yemeden güçlük çekilir. Kusma ve bulantıya yol açan durumları yok etmeye ve midenin durulmasının ardında farklı yiyecekler yemeye yönelmek gerekir.

Aşırı yağlı besinler, suyu çok olan yemekler, hafif bir kokuya sahip olmayan baharatlar, lahana, karnabahar, et, soğan kavurması kokuları bulantı ile kusmaya sebep olduğundan bazı değişikliklere gidilmelidir. Bu tür yemekler kesinlikle anne adayının yanında pişirilmemelidir. Bir başka yol ise etin terine balık ya da tavuk yenilmesi gibi kimi farklılıklar olabilir.
Havuç, patates ve ıspanak yemek ve yemeklerin yanında limon ve yoğurt tüketmek anneye iyi gelecektir.

Çoğunlukla anne adayının uyandığı anda bulantıları olur. Bu durumda bir dilim peynir ve birkaç grisini tüketmesi kendisine iyi gelir.

Sıvı besinleri mümkün olduğunca az tercih etmek ve yemeklerin ardından kısa zaman dinlenmek bu tür sorunları azaltacaktır. Ayrıca az ve sık aralıklarla yemek yemekte fayda vardır.
Hamileliğin ilerleyen aylarında kabızlık sorunu ile karşılaşılır. Meyveleri kabuğunu soymadan yemek, yemekte sebze ile salatayı tercih etmek kabızlık problemine karşı en iyi çözümdür. Ayrıca her gün yürüyüş yapmak ve su içmek çok önemlidir.

Hamilelikte Düzenli Beslenme

Anne adayının gündelik hayatına yetecek kadar enerji ve besin değerlerini alması yeterli değildir. Ekstradan protein, enerji, vitamin ve mineral alarak kendisini ve bebeğini sağlıklı kalmaktan mahrum etmemelidir.

Olağan bir hamilelik sırasında anne adayı kendi ihtiyaç duyduğu besinlerin dışında bebeğinin de ihtiyacı olan gıdaları iletmesi ile 10 – 12 kilogram kadar ağırlığında artış olması söz konusudur. Bu kilo alımının gerçekleşmesi için her gün fazladan 20 gram protein, 15 – 20 mg demir, kalsiyum ve yaklaşık 300 kalori enerji artışına gereksinim vardır.
hamilelikYanlış beslenmeme ve hamilelik halinin niteliklerinden dolayı gereken ihtiyacın çeşitli gıda gruplarından karşılanması şarttır.

Et, yumurta ve kurubaklagil grubu, zihinsel ve bedensel gelişim açısından önemlidir. Ayrıca bu gruptaki yiyecekler kan yapıcıdır. Protein ve demir ihtiyacını da bu besinlerden tüketerek karşılamak mümkündür.

Süt ve süt ürünleri ise kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar. Vücudun gelişimini de sağlayan süt ve süt ürünleri protein ve kalsiyum açısından zengindir.
Sebze ve meyveler de gelişim açısından gereken vitamin ve minerallerin karşılanmasında rol oynamaktadır.
Tahıllar, enerji içerir. Ayrıca B grubu vitaminlerini de yapısnda yer alır. Bu nedenle gelişim açısından önemli yere sahiptir.
Yağların ve şekerlerin yapısında yalnızca enerji vardır. Anne adayı, ihtiyacı olan enerjiyi bu besi grubundan karşılayabilir.
Gereken miktarda ve düzenli bir şekilde yapılan beslenme annenin ve bebeğin sağlıklı bir hayata sahip olması açısından kesinlikle gereklidir.

Hamilelikte Önemli Bir Husus!

Annenin yaşı, boyu ve hareket hali hamileliğe uygun olmalıdır. Aşırı kilosu olan bir anne adayına hamilelik sırasında kilo verdirmek yanlıştır. Kilosunun sabit kalmasını sağlamak, hamileliğinin ilk üç ayında fazla enerji almasını önlemek şarttır. Dördüncü aydan itibaren enerjinin önüne geçilmesine son verilir. aşırı enerji veren gıda tüketiminin önüne geçmek, hamilelik için yeterli gıdaları tüketerek ihtiyacı karşılamak temeldir.

Ergenlik dönemindeki veya hayatı hareketli olan hamileler, kesinlikle gerekli olan kiloya ulaşmak için ekstradan hamilelikle artış gösteren ihtiyaçları karşılamalıdır.

Hamilelik sırasında ağırlık dikkat edilmesi gereken bit husustur. İlk üç ayda 0,5 ile 1 kilogram kilo artışı olmalıyken ilerleyen aylarda bu artış 1,5 – 2 kilogram civarında olmalıdır. Aşırı zayıf olan veya yeterli ve dengeli beslenemeyen hamilelerde düşük, erken doğum, ölü doğum, bedensel ve zihinsel özürlü doğumun olması olasıdır. Anne adayında ise doğumdan sonra ödem, kemik kabı, diş kaybı, anemi ve yorgunluk gibi durumlar görülebilir. Aşırı kilolu hamilelerde ise hipertansiyon, şeker hastalığı ve doğum zorluğu benzeri sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hamilelerin hamilelik öncesi kontrollerini ihmal etmemesi, hamileliğin ardından ise dokuz ay boyunca beslenme ile kilo izlemesi yaptırması gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap