Hepatit C Nedir? Hepatit C’nin Tedavisi Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Dahiliye
Trendlerdeki Yazı

Hepatit C Nedir? Hepatit C’nin Tedavisi Nelerdir?

0

Hepatit C Nedir?

Karaciğere etki eden ve ciddi alınması gereken bir bulaşıcı hastalık olan Hepatit C, vücuda Hepatit C virüsünün bulaşması sonucu görülür. Dünya üzerinde 170 milyon insanın vücudunda bulunan bu virüs, herkeste hastalıklara yol açmamakta, kimilerinin sadece taşıyıcı olarak kalmasına neden olmaktadır. Ancak sağlıklı insanlar için tehdit oluşturan taşıyıcı insanların, virüsü başkalarına bulaştırmamak için dikkat etmesi gerekir.

Kimi insanlarda karaciğere yerleşen Hepatit C virüsü yıllarca hiçbir şekilde belirti göstermese de bu süreçte yerleştiği karaciğer üzerinde çoğalarak karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi birçok ciddi hastalığın doğmasına neden olabilir. Akut enfeksiyon görülen hastalarda, ilk 2 hafta- 5 ay arasında vücutta işlevsel bir bozukluk yaratmadan barınırken sonrasında halsizlik, kusma, bulantı, iştahsızlık gibi belirtiler gösterir. Hemen bir hafta sonrası kadar kısa bir süre içinde ise sarılık olarak kendini gösterebilir. Akut enfeksiyondan daha sık görülen kronik enfeksiyon ise hastalarda %15 oranında siroz ve %3’e yakınında 10 ile 30 yıl arasında karaciğer kanseri olarak görülür. Hepatit C virüsünü vücudunda taşıyanların %15’inde ise hastalık, kendi kendine ortadan kalkmaktadır.

Hepatit C’nin Tedavisi Nelerdir?

Bu hastalığa yakalananlar sağlıklı kişilere virüsü bulaştırmaması için kan nakli gibi durumlarda özverili olmalı ve tırnak makası, diş fırçası gibi aletlerin kendisine özel olmasına özen göstermelidir. Vücutta meydana gelebilecek kesikler veya yaralarda da çok dikkat etmeleri gerekir.

Karaciğerde meydana getirdiği zararı ve sirozun ilerlemesinin önlenmesi, Hepatit C’nin tedavisinin öncelikli maksadıdır. Genellikle iğne ve hap kullanılarak tedavi edilmeye çalışılan Hepatit C’nin aşısı bulunmamaktadır. Sağlıklı ve düzenli bir beslenmeye yönelmesi gereken Hepatit C hastalarının siroz gelişimi olanlarında ise doktorun vereceği diyeti uygulamaları büyük önem taşımaktadır.

Yorum Yap