İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer
 3. HES Kodu (Hayat Eve Sığar) Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?
Trendlerdeki Yazı

HES Kodu (Hayat Eve Sığar) Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

hayatevesığar

Sağlık Bakanlığı Korona Virüs salgını nedeniyle oluşan pandemi sürecinde, salgını kontrol altında tutmak amacıyla insanları daha iyi bilgilendirmek için teknoloji ve bilişimin imkanlarından en iyi şekilde faydalanarak HES uygulamasını oluşturmuştur. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile çevrenizdeki ve ülkemizdeki corona haritası, HES kodu, ihbar vb. gibi özellikler sunmaktadır.

1HES KODU NEDİR?

HES kodu, pandemi döneminin daha dikkatli ve tedbirli geçirilebilmesi için HES uygulamasından alınması gereken bir koddur. Bu kodu sosyal hayatımızda, kurum ziyaretleri, toplu kullanılan kamusal alanlar gibi birçok yerde zorunlu olarak kullanılmaktadır. Covid 19 salgının çok hızlı bir şekilde bulaşıcılığı olması sebebiyle insanların toplu olarak bulunmak zorunda olduğu alanlara bu kodu ilgili görevliye vererek, bulunduğunuz alanda güven içerisinde işlerinizi halledebilirsiniz.

2HAYAT EVE SIĞAR KODU HES NASIL ALINIR?

HES kodunu almak için Sağlık Bakanlığı tarafından 3 farklı yöntem açıklanmıştır. Bu yöntemler ile sorunsuz bir şekilde HES kodunuzu alabilirsiniz.

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını (İOS ve Android) akıllı telefonunuza indirerek,
  1. Hayat Eve Sığar uygulamasını akıllı telefonunuza indirmek için Appstore veya Google Play linklerine tıklayınız.
  2. Daha sonra uygulamayı açıp sizden cep telefonunuz ile doğrulama yapmanızı isteyecektir.
  3. İlgili alana cep telefon numaranızı girdikten sonra ”Gönder” butonuna bastıktan sonra gelecek olan doğrulama SMS’in de ki kodu uygulamanızda bulunan ilgili alana giriniz.

heskodu

 • Cep telefonunuzun mesaj kısmından 2023’e göndereceğiniz SMS ile,
  1. Kısa mesaj kısmına gelerek HES boşluk TC kimlik numarası, Nüfus cüzdanınızda bulunan seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım zamanını (Gün sayısı olarak) yazarak 2023’e SMS göndermeniz,
  2. Ayrıca Mavi Kimlik kartı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlıyorsa yukarıdakilere ek olarak paylaşım süresinden önce doğum yılını eklemeleri gerekmektedir,
  3. Sadece Pasaport bilgileri bulunan kişiler ise HES yazıp bir boşluk Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum Yılı ve Soyadı yazarak 2023’e göndermeleri gerekmektedir.
 • e-Devlet üzerinden,
  1. Öncelikle buraya tıklayarak ilgili e-Devlet linkine giriyorsunuz,
  2. Burada e-Devlet üzerinden HES kodu üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap