1. Ana Sayfa
  2. Ağız ve Diş Sağlığı
  3. Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?
Trendlerdeki Yazı

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

kanal tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi yani diş hekimliğinde kullanılan ismi ile endodonti ne demek olduğunu anlamanız için öncelikle dişimizin anatomisini bilmeniz gerekiyor. Size dişin yapısını kısaca anlatayım. Diş altı katmandan oluşmaktadır.

Kuron:Dişin en üst kısmı olarak tanımlayabiliriz. Ağzımızda görülen bölüm yani işlemlerine görünüşlerine göre isim verilmektedir. Ön dişlerimiz yiyecekleri koparmaya yaradığından dolayı şekli de keskindir; öğütme işlerini azı dizlerimiz yapmakta olup düz yüzeylere sahiptirler.
Diş Eti Çizgisi: Dişlerimiz ile dişetinin birleştiği alana dişeti çizgisi denilmektedir.
Kök: Dişin en çok yer kaplayan bölümü yaklaşık üçte ikilik alanını oluşturmaktadır. Dişlerimizin kemik kısmına gömülü olan bölümüne denilmektedir. Kökün görevi dişimizi yerinde tutmaktır.
Mine: En dış tabakaya verilen isimdir mine; insan vücudundaki en sert ile en çok mineralli doku olma özelliği bulunmaktadır.
Dentin: Minenin altında bulunan diş tabakasına verilen isimdir.
Pulpa: Dişin merkezinde yer alan sinir dokularının ve kan damarlarının bulunduğu yumuşak dokudan oluşan bölümdür. Bir dişin büyümesi ve gelişmesinde pulpanın görevi beslemek olarak geçmektedir.

kanal tedavisi

Diş ilk olarak minenin zarar görmesi ile çürümeye başlar. Eğer tedavi edilmezse dentine geçer. Dentinde de küçük ağrı ve sızlamalar oluşur oda tedavi edilmezse kanallar yoluyla pulpaya ulaşır. Çürüme pulpaya ulaşmış ise ağrı ve sızı yapmaya başlar ve hatta çene kemiklerine kadar ulaşır. Şişme ve ağrılar meydana gelir. Diş hekimliğinde önceden şişme olduğunda antibiyotik tedavisi yapılır ve şişlik inince çekilirdi. İşte gibi durumlarda kanal tedavisi devreye girmeye başladı. Kanal tedavisi ile dişin kök yapısı kurtarılmakta ve daha uzun yıllar boyunca kullanımı sağlanmaktadır.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

İlk önce radyografi çekimi yapılarak dişin durumu öğrenilir. Dişin canlı olup olmadığına göre lokal anestezi uygulanır. Böylelikle dişin bulunduğu yer ile çevresindeki dokularda duyarlılığın yok edilmesi sağlanır. İlk işlem olarak dişin minesinden başlanılarak dentin tabaklarındaki çürükler temizlenerek pulpaya doğru boşluk oluşturulması sağlanır. Döner alet kullanılması ile kök kanalı içindeki iltihaplı olan dentin tabakaları ve mikroorganizmaların yok edilmesi sağlanır. Eğer diş canlı değil ise kanal antiseptiği sayesinde ikinci seanssa kadar bekletilir. İkinci seansta kök kanalları doldurulur.
Kanal tedavisinde sonra ağız ve diş bakımınıza dikkat edip özen gösterirseniz uzun ömürlü olarak kendi dişinizi kullanmış olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.