1. Ana Sayfa
  2. Genel Cerrahi
  3. Kolesterol Nedir? Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi
Trendlerdeki Yazı

Kolesterol Nedir? Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

kolesterol
2

Kolesterol Nedir?

Kan dolaşımı ile hücre yapısında yer alan, hücrenin kuvvet kazanması ile görevli, hayatsal bakımdan ciddi bir öneme sahip yağ benzeri maddeye kolesterol denir. İnsan bedeni kolesterole gereksinim duyar. Ancak kolesterol seviyesinin yüksek oluşu, kalp krizi ile inme açısından ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Kandaki özel taşıyıcılar ile taşınan kolesterolün birkaç türü bulunmaktadır. Bu kolesterol çeşitlerinden LDL kolesterol ile HDL Kolesterol kalp ve damar hastalıkları açısından ciddi bir öneme sahiptir.

LDL Kolesterol (Kötü Kolesterol)

 

kanda bulunan kolesterolün geniş bir kısmını taşır. Kandaki düzeyi düşük olmadığı zaman kalbi ve beynin beslenmesini sağlayan damarların duvarlarından birikir. Bu birikme sonucu oluşan sertliğe ateroskleroz, yani damar sertliği adı verilir. Tıkanıklığa yol açıp damarlardan kan geçmesini güçleştirir. Yaşamsal öneme sahip organların gerektiği kadar kan gitmesine engel olur. Kalbi besleyen damarların tıkaması sonucu kalp krizi görülürken, beyni besleyen damarların tıkanması sonucunda ise felç meydana gelir. Yani, LDL kolesterolün seviyesi yükseldikçe hayatı riske eden hastalıkların oluşumu artış gösterir: bu yüzden LDL kolesterole kötü kolesterol denilmektedir.

 

HDL Kolesterol (İyi Kolesterol)

 

kanda bulunan kolesterol miktarının %25’i HDL kolesterolce taşınır. HDL, kolesterolü kandan, karaciğere taşıyıp uzaklaştırır. Bunun sayesinde damalarda birikimin olmasının önüne geçer. HDL kolesterolün seviyesi yükseldikçe kalp krizi tehlikesi de azalmaktadır. Bu yüzden, HDL kolesterole iyi kolesterol denilmektedir.

 

Yüksek Kolesterolün Belirtileri ve Tedavisi

kolesterol

Kolesterol seviyesinin artmasına veya azalmasına neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Aşırı kaloriye sahip gıdalar tüketmek, hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı, stres ve sporsuz hayat biçimi kolesterolü yükseltmektedir. Ayrıca böbrek, karaciğer ve tiroit hastalıkları da kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır. Kadınlarda da menopoza girmeden önceki kolesterol seviyesi erkeklere oranla daha düşüktür. Menopozla beraber LDL kolesterol seviyesi çoğunlukla artış gösterir.

Kolesterolün yüksek oluşu yalnız başına bir hastalık teşkil etmez. Ancak önemli sonuçlara yol açabilir. Damar duvarlarından birikip sertliğe yol açan kolesterol kalp krizi, felç ve dolaşım hastalıkları gibi ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olur.

Kolesterolün yüksel oluşu sonucu meydana gelen problemler için gecikilmiş olabilir. Bu yüzden, kan kolesterolünün seviyesinin olağan sınırlarda kalmasını sağlamak, seviyenin üstündeyse düşürmek için uğraşmak gerekir.

Yüksel kolesterolü düşürmek damarlarda oluşan sertliğin önüne geçmenin yoludur. Kolesterolün normal sınırlarında olması kalp krizi tehlikesini de büyük ölçüde azaltacaktır.

Kan kolesterolünü doğru gıdaları tüketerek, sigarayı bırakarak, doktor önerisi olan kolesterol düşürücü ilaç kullanarak ve hayat boyu tüm bunları yerine getirerek sağlamak mümkündür.

Yüksek kolesterolün düşmesini sağlamak için meyve ve sebze, hububat, pirinç, makarna, balık ve derisiz tüketilen kümes hayvanları yenilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap