Kompozit Dolgu Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Ağız ve Diş Sağlığı
Trendlerdeki Yazı

Kompozit Dolgu Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0

Kompozit Dolgu Nedir

Sizlere kompozit dolgunun ne olduğunu anlatabilmem için önce kompozit dolguyu tarif etmem gerekiyor. Kompozit, beyaz dolgu adıyla bilenen dolgu çeşididir. İçinde silikon dioksit parçacıkları olan plastik bir karışımdır. Diş renginde olduğundan ve üzerine cila yapıldığından dolayı beyaz dolgu olarak anılır. Cilalama işlemleri ile kendi dişleriniz gibi gözükmesini sağlıyor. İlk kullanılmaya başlanılan 60’lı yıllarda yalnızca ön dişlerde kullanılan dolgu gelişimleri ile beraber çiğneme basınçlarını dayanıklı hale ve az aşınan özelliklere sahip olmasıyla arka dişlerde de kullanılmaya başlanıldı. Arka dişlere kompozit dolgular uygulanması işlemine kompozit dolgu diyoruz. Amalgam dolgulara göre dişlerin rengini aldığından dolayı daha çok tercih edilen bir dolgudur.

Kompozit Dolgunun Uygulanması

Kompozit dolgu estetik bir dolgu çeşididir. Estetik dolgunun genel prensipleri güzel bir gülüşün ve görünümün sağlanmasıdır. Ayrıca tüm çürük alanlarının temizlenmesi, dişin tüm kenar noktalarının hazırlanması, dişe hasar vermeden bir malzemenin dişe oturtulması, mükemmel cilaların yapılması gibi prensipleri de ekleyebiliriz. Dolgu işlemleri düzgün ve özenli yapılmaz ise diş hekime geri döner. Bundan dolayı diş hekimlerimiz eksiksiz olarak en kaliteli malzeme ile çalışmaktadırlar. Kompozit dolgu hazırlanmış çürük dişlerdeki temizlenmiş alanlara tabaka şeklinde kat kat uygulanır. Her kat lazer sayesinde özel bir ışıkla sertleştirilir. Amalgam dolgu işlemine göre daha uzun süren bir işlem olsa da estetik görünüm bakımından daha hoş gözükmekte ve metalde bulunan yan etkileri de taşımamaktadır. Kompozit dolgunun kullanım süresi amalgam dolgularla nerdeyse aynı süreyi kapsamakta ve ağzın temizliği, beslenme alışkanlıklarımıza göre 7 -10 yıldır gibi süreyi kapsamaktadır.

amalgam-dolgu-yerine-kompozit-768x384Kompozit Dolgunun Avantajları

Kompozit dolgunun en büyük avantajı estetik olması, dolgu yapıldıktan hemen sonra cilalama işleminin yapılabilmesidir. Dolgular dişlere tabaka şeklinde bağlandığı için, diş dokularını destekliyor, sıcaklık geçmesini ve kırılmasını engelliyor. Kompozit dolgu çürüklerin düzeltmesinin yanında diş renginin ve şeklini korumakta.

Kompozit Dolgunun Dezavantajları

Dolgu işleminden sonra duyarlılıkların oluşmasına neden olmaktadır. Beyaz renkli dolgu olduklarından kahve, boyalı içecekler ve çaylar renk değişikliğine neden olur. Pesterior dolgular dişlerinize ve diş etlerinize herhangi bir zarar vermez. Kendi dişiniz gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diş ipi kullanmayı ve fırçalamayı ihmal etmeyin. Dezavantajlarında bahsettiğim lekelenmeleri önlemek için yapılan cilalanma mükemmel olması gerekir. Diş hekiminizde bunun için elinden gelen en güzel dolguyu size yapacaktır. Siz de diş hekiminizin talimatları doğrultusunda hareket ettiğinizde estetik dolgular ile mükemmel bir gülüşe ve sağlıklı dişlere kavuşacaksınız.

Yorum Yap