Meme Kanseri Nedir? Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Cerrahi
Trendlerdeki Yazı

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

0

Meme Kanseri Nedir?

Kadınlarda en çok rastlanan kanser çeşidi meme kanseridir. Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolden çıkarak meme dokusunun dışında dahi uygunsuz şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Meme Kanserinin Tedavisi

Doktorun yaptığı incelemeler ve testler sonucunda meme kanseri tanısına varılmış olsa da telaşa kapılmaya gerek yoktur. Çünkü meme kanserinin günümüzün gelişmiş imkânları sayesinde çok sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak önemli olan tanının kanserin hangi aşamasında konulduğudur. Meme kanseri riskini azaltmak içinse spor yapmak, sağlıklı ve düzenli beslenmek, sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermek, fazlasıyla kilolu olmamak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve tabi ki alkol ve sigarayı kullanmamak gerekmektedir.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Her kanserde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı konulması durumunda uygulanacak tedavi daha olumlu sonuç verecektir. Bu yüzden kadınların her ay düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırması ve meme dokusunda farklılık görünürse doktoruna danışması çok önemlidir.

Meme kanseri kendini birçok şekilde belli etmektedir. 14 günden daha fazla süredir memede kitle gibi bir sertliğin bulunması memenin biçiminde değişiklik olması da meme kanserine işaret eder. Ayrıca meme derisindeki meydana gelen şişme, rengindeki farklılaşma, meme ucunda oluşan kalınlaşma, kızarıklık, yara bulunması veya meme ucunda akıntı, duruşunda farklılık olması gibi durumlar da meme kanserinin belirtilerindendir. Bu belirtilerle karşılaşan kadınların doktora gidip muayene olması erken tanı açısından büyük fayda sağlar.

meme_kanser

Yorum Yap