Prostat Kanseri Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Üroloji

Prostat Kanseri Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

0

Prostat Kanseri Nedir

İdrar torbasının( mesane) altında ve kalın bağırsağın son bölgesinin (rektum) önünde bulunan beze prostat, işlevine zarar verici değişikliklerin olmasına ise prostat kanseri denir. Erkeklerin en fazla karşılaştığı kanser türüdür. ABD’de her yıl prostat kanseri olan 200 bin hasta vardır. Bu hastaların 38 bini ise yaşamını kaybetmektedir.
Çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülen prostat kanserine nadir olarak gençlerde de rastlanılmaktadır.
Prostat, boşalma esnasında spermin dışarı atılmasını sağlayan akışkan sıvının ve enzimlerin 3te 1’ini salgılamaktadır. Testisler tarafından üretilen ve sperma kanalı ile tüplere taşınan spermler, prostattan aldığı akışkan sıvı sayesinde penise vararak dışarı atılır. Sıvının oluştuğu yer prostatın hemen ardında yer alan spermalı kabarcıklardır. Bu kabarcıkların prostata doğrudan temas ediyor olması ise kanserden etkilenmesine yol açmaktadır.
Kanserin ortadan kalkması içinse yapılan bir cerrahi müdahalenin yararı olduğu söylenemez. Kalın bağırsağın son bölgesine (rektum) yakınlığı nedeni ile rektal muayene yapılabilir. Bu muayene kanser ile ilgili bir fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır.

Prostat Kanserinin Nedenleri

Prostat kanserine yol açan faktörün ne olduğu tam olarak belirlenememiştir. Ancak prostat kanseri riskinin artmasına neden olan unsurlar saptanmıştır.
Aile içinde prostat kanseri olan bireylerin bulunması, prostat kanseri riskini iki katına çıkarmaktadır. Bu kansere yakalanan hastaların %75’inin 65 yaş üstünde olmasını göz önünde bulundurursak yaşlı erkeklerin prostat kanseri olma riskinin çok daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.
Afrika ve Amerika kökenli erkeklerde prostat kanseri riskinin yüksek olduğunu gözlemlenmiştir. Amerikalı erkeklerin, Japon erkeklere oranla prostat kanserine yakalanma riski 40 kat daha fazladır. Asyalılarda ise risk çok daha düşüktür. Amerika’ya göç eden Asya kökenli erkeklerde kanser riskinin yüksek oluşu ise, prostat kanserinin çevresel unsurlardan etkilendiğini ortaya koymaktadır.

prostatkanseriProstat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri çoğunlukla ilerleyen dönemlerde kendini belli etmektedir. Ancak Prostage Spesific Antigen (PSA) denilen kan tahlilini ardından belirti göstermeden önce teşhis edilebilir. Bu da kanserin ileri safhalara gelmeden tedaviye başlanmasını sağlamaktadır.
İlerleyen aşamalarda ise prostat bezinde meydana gelen büyüme sonucu idrar yapmada güçlük çekme, yasemen sıvısı ve idrarda kan bulunması gibi durumlarla kendini gösterir. Ağrıların olması ve erkeğin ereksiyon olamaması da diğer belirtileridir.
Prostat kanserinin nasıl önleneceği kesin olarak bulunamamıştır. Ancak prostat kanserine yakalanmamak için gereken temel kuralları uygulamak gerektiği belirtilmektedir. Spor yapmak, hayvansal yağlar ve ağır gıdalar tüketmemek gerekmektedir.

Yorum Yap