İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dahiliye
  3. Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

reflü
1

REFLÜ BELİRTİLERİ

Mide asidinin mideden yemek borusuna ve boğaza gelmesi sonucu yemek borusunda oluşan hasara ve yanma reflü olarak tanımlanır.

Mide asidinin yemek borusuna ve boğaza gelmesini engelleyen ve mide girişinde bulunan kas, çok sık gevşediği zaman reflü hastalığı görülür.

reflü1

Yutkunmada zorluk yaşamak, kanama olması, boğulacak kadar çok öksürmek, sesin kısılması ve kilo vermek reflü belirtileri arasında yer alır.

REFLÜ TANISI VE TEDAVİSİ

Reflü tanısı konulması için şikayeti olan kişiye endoskopi yapılır. Endoskopi sonucunda gastroenteroloji doktoru tarafından reflü tanısı konulabilir.

Alkol tüketmek ve sigara kullanmak, aşırı yağlı gıdalarla beslenmek, şişmanlamak ise reflünün oluşumuna yardımcı olmaktadır. Reflü, kesin tanının ardından üç ayrı şekilde tedavi edilebilmektedir.

Öncelikle hastanın dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Uzanırken hastanın başı olağandan daha yüksek durmalı, az yemeli, alkol ve sigara tüketiminden uzak durmalı, yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakmalı, çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimini azaltmalıdır. Ayrıca geniş kıyafetleri tercih etmesinde de yarar vardır.

Tedavide kullanılan diğer iki yöntem ise ilaç kullanımı ve cerrahi operasyondur. İlaç tedavisi, midenin asit salgılamasını azaltmakta veya asidin tahriş etmesini önlemektedir. Ancak ilaçlar hastanın şikâyetlerine yeterli cevabı veremiyorsa veya kanama oluşmuşsa ameliyat yapılması kaçınılmaz olmaktadır. Reflüden şüpheleniyorsanız bir gastroenteroloji doktoruna muayene olmalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap