İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ortopedi
  3. Tabanlık Nedir ve Neden Kullanılır?
Trendlerdeki Yazı

Tabanlık Nedir ve Neden Kullanılır?

tabanlık kullanma

Tabanlık Nedir

Sağlık sektöründe tabanlık olarak bilinen, ayakkabılarımızın içine koyduğumuz ve ayaklarımızı normalde rahatlatması gereken bir yüzeydir. Tabanlıkları bazen ayakkabıların ayaklarımıza uyması için bazen de doktor tavsiyesi ile ayak sağlığımız için kullanırız. Sağlık sektöründe kullanılan tabanlıklar, özellikle düztabanı olan ayaklar için kullanılmakta ve aynı zamanda ayakaltında çok fazla ağrısı olanlar için bir nevi ortopedik tabanlık olarak kullanabilmektedir. Tabanlık her yaştan herkesin kullanabileceği bir üründür. Tabanlık kullanmak için ayaklarınızın rahatsız olması veya herhangi bir sorun yaşıyor olmanıza gerek yoktur. Eğer bir tabanlığa ihtiyacınız varsa, ayakkabıcılara gidebilirsiniz, medikallere gidebilirsiniz veya eczanelere gidip sağlığınız için en uygun tabanlıkları bulabilirsiniz. Ayak sağlığı aslında hiç bilinmediği kadar önemlidir.

tabanlık

Tabanlık Kullanmanın Asıl Amacı

Tabanlıkkullanarak ayaklarınız, aslında ayakkabının içine daha rahat bir şekilde yerleşiyor, fakat bazen ayağın rahat girmesi için tabanlıkları çıkaranlarda olabiliyor. Tabanlığın asıl kullanılma sebebi, aslında ayakkabının ayağınızın şeklini alabilmesidir. Ayakkabı tabanlıklarını hiç incelediniz mi? Sert bir maddeden yapılmaz, fakat bükebiliyorsunuz ve şekillendirebiliyorsunuz. Bunun sebebi, ayağınızın şeklini alabilmesi ve bu şekilde de rahatlıkla ayakkabının içine girmesi ve yerleşmesidir. Tabanlıklar sadece ayakkabının içinde durması için üretilmemiştir. Bunların asıl amacı, insanın ayak sağlığıdır. Bu yüzden birçok kişi ayakkabı satın alırken önce ayakkabıyı, sonra ayakkabının içerisinde bulunan tabanlığı inceler. Bunun nedeni ayağının rahat etmesini ve ayakkabıyı rahat bir şekilde kullanmak istemesidir.

Eğer siz de ayaklarınızın sağlıklı olmasını ve rahat bir şekilde ayakkabının içine yerleşmesini istiyorsanız, yeni bir ayakkabı alırken sadece ayakkabıya değil, aynı zamanda tabanlığı da incelemelisiniz. Tabanlıklar ayakkabılarınızı giydiğinizde, ayaklarınızın ağrımamasını sağlayacaktır. Tabanlıklar özellikle düztabana sahip olanlar için daha fazla işe yarıyor, çünkü düztabanlık kronik bir rahatsızlıktır ve tedavi edilebiliyor. Fakat rahatsızlığı olmayan kişilerin de özellikle ayakkabısını seçerken, ayakkabının şekline, ayakkabının tabanına ve nasıl tasarlandığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlar ayak sağlığı için çok önemlidir ve es geçilmemesi gereken konulardır. Bazen ayaklarımız kolaylıkla ağrıyabiliyor ve bazen ayakta duramayacak hale bile gelebiliyoruz. Bunların hepsi tamamen tabanlarınız ile alakalı sıkıntılar olmaktadır. Bunun için ayakkabılarınızdaki tabanlıklarınızı kontrol ederek, çözüm üretebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap