Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
 1. Ana Sayfa
 2. Dermatoloji

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

0

Tırnak Mantarı Nedir

Tırnak mantarı enfeksiyonu dermatofitler olarak adlandırılan el ve ayak tırnaklarında çıkan enfeksiyondur. Genellikle tırnağın dış kenarında oluşmaktadır. Rengi beyazımsı, kahverengi ya da yeşile döner. Mantar tırnağın içinde ya da tırnağın altında yayılır. Zamanla tırnağın kalınlaşmasına neden olur. Tırnak mantar nedeniyle daha kırılgan hale gelmektedir. Bu ise, çok acı verici bir durum olabilir.

Bazı durumlarda  tırnak mantarı kalıcı olur ve tırnağın kaybedilmesine neden olabilir. Genellikle tırnak enfeksiyonun en sık ortaya çıktığı yerler banyo, soyunma odaları, sağlık kulüplerinde yer alan ortak duşlar, spor salonları, yüzme havuzları vs. gibi sıcak ve nemli alanlarda daha çok görülmektedir. Tırnak mantarının çözüm yolları bulunmaktadır. Doğal bir şekilde tedavisi mevcuttur.

tirnak_mantar

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarının oluştuğu anlamak için önce bir cildiye doktorunuza görünmeniz, sağlıklı olacaktır. Tırnak mantarının çıktığını anlamak için şu hususlara dikkat etmekte fayda vardır;

 • Tırnakta acı bir his oluşur
 • Tırnağın altında kir birikmeye başlar
 • Tırnak renginde bir değişim olur
 • Ayak tırnak mantarında ayaklarınız kötü kokmaya başlar
 • Tırnakta pul pul kalkmalar ve ayrılmalar oluşmaktadır.

Bu etkilerden herhangi birini tırnağınızda gördüğünüz anda, cildiye doktorunuza görünmek sağlığınız açısından çok iyi olacaktır. Tırnak mantarının için önce doktorunuza danışabilir sonra da doğal yollarla çözüm bulabilirsiniz. Tırnak mantarının oluşumu ayak tırnaklarına sert basılması, sivri burun ya da topuklu ayakkabının sık kullanılması, tırnakların çok dipten kesilmesi ve tırnağın sert bir şekilde darbe alması ile başlamaktadır.
Tırnak mantarının doğal tedavi yollarından ise şu şekilde bahsetmek mümkündür;

 • Tırnağınızı limona batırın ve limonu doğrudan tırnağınıza koyun. Bir kap suya 1 bardak elma sirkesi koyun ve ayağınızı 20 dakika boyunca bekletin ve sonra iyice kurulayın.
 • Bir çay kaşığı zeytin yağı ile 3 damla kekik yağı ile karıştırın , 3 hafta boyunca mantar olan tırnağınıza uygulayın.
 • Bir çay kaşığı zeytin yağını, çayağacı yağı ile karıştırın ve 20 gün boyunca enfeksiyon olan tırnağınıza uygulayın.
 • Yarım bardak kastor yağını 7 damla limon suyu ile karıştırın ayağınızı karışımın içinde bulunduğu kaba koyun ve 6 hafta boyunca aralıksız uygulayın.

Yorum Yap