Ülser Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Gastroenteroloji
Trendlerdeki Yazı

Ülser Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

0

Ülser Nedir?

Stresli yaşam biçimi ve yeme-içme alışkanlıklarıyla yakından ilgisi bulunduğu kabul görmüş olan ülserin, son zamanlarda helikobakter pilori denilen bir bakterinin yol açtığı ve antibiyotik tedavisiyle ülser hastalığının tedavi edilebileceği konusuna ağırlık verilmiştir. Yalnız, yapılan tüm incelemeler ve elde edilen sonuçlar helikobakter pilorinin etrafta çok sık rastlanılan bir bakteri olduğunu ve tedavi edilmesinin hemen ardından yine vücuda yerleştiğini belirlemiştir. Böylece, helikobakter pilorinin yalnız başına ülser hastalığına yol açmadığı sonucuna varılmıştır.

Ülser Belirtileri

Ülser hastalığı çoğunlukla ince bağırsağın ilk kısmının başlangıcında, midenin hemen çıkışında oluşur. Midede gelişimi ise çok az rastlanılan bir durumdur. Ancak hem ince bağırsakta hem midede gelişen ülser buradaki dokuları mide asidine hassaslaştırır.  Ülser hastalığının teşhisi ise endoskopik incelemenin ardından koyulmaktadır. Ülserin yok oluşu kendiliğindendir. Ancak tekrar görünmesi de kendiliğinden gerçekleşir. Aktif haldeyken oluşan ağrılar, yemek sırasında yok olur. Ağrı dışında ağızda ekşime ve yanma benzeri rahatsız edici durumlara da ülser yol açmaktadır.

Ülser1

Ülser hastalığında klasik tedavide antasitler, spazm gidericiler ve mide asidini önleyici ilaçlar benzeri ilaçlar kullanılmaktadır.

Ülserin Tedavisi ve Tavsiyeler

Kafein içersin ya da içermesin fark etmez, tüm kahveler ve kafeinli yiyecekler tüketilmemelidir. Alkol ve sigara kullanımına son verilmelidir. Çay tüketmek yerine nane çayı içmekte yarar vardır. Aspirin gibi ilaçlar ve non-steroidal, anti-inflamatuvar ilaçlar kullanılmamalıdır. Ağrı kesici içilmesi gerekiyorsa asetaminofen grubu ilaçlar içilmelidir.

Süt, mide asidinin salgılanmansa hız kazandırdığı için kesinlikle tüketilmemelidir. Sık sık ve az az yemek yemekte fayda vardır. Midenin uzun zaman boş kalmaması gerekir. Aloe vera suyunun tüketilmesi ülserin iyileşmesine hız kazandırır. Yalnız, aloe veranın aşırı miktar kullanımı ishale yol açar. Bu yüzden her yemeğin ardından bir yemek kaşığı tüketilmelidir. Bal, ülser hastalığının tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Yemeklerin ardından bir yemek kaşığı çiçek balı tüketildiğinde ve bu işlem 6 ay kadar sürdürüldüğünde ülser hastalarının %96’sında iyileşme gerçekleştiği belirtilmiştir. Bal yemek, ülser tedavisinin başlangıcından bir iki gün sonra hazımsızlık, ağrı ve yanma benzeri rahatsızlık verici durumların yok olduğu da görülmüştür. Stres ve sıkıntılı yaşam tarzı da ülseri tetiklediğinden uzak durulması gereken bir yaşam biçimidir. Bunların tümünü uygulamak, ülser hastalığının tedavisine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Yorum Yap