Uyuşturucu Bağımlılığı ve Tedavisi
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
Trendlerdeki Yazı

Uyuşturucu Bağımlılığı ve Tedavisi

0

Uyuşturucu Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucu bağımlılığı, diğer birçok hastalıktan daha farklı ve zordur. Bunun nedeni, bağımlıların bu durumu bir hastalık olarak görmesi ve tedaviyi seçerek normal yaşama dönmek istememesidir.

Oysa uyuşturucu bağımlılığına son vermenin ilk koşulu, bağımlı olan kişinin tedaviyi istemesidir. Bağımlı, tedaviyi gerçekten istediğinde tedavi başarıya ulaşmaktadır. Yoksa bir başkasının isteğiyle tedaviye başlayan bağımlı, tedaviden bir zaman sonra eskisi gibi olacak, uyuşturucuya geri dönecektir.

uyuşturucu

Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavisi İçin 3 Farklı Yöntem Nelerdir?

Uyuşturucu bağımlılığı ilaçla tedavi, psikolojik tedavi ve sosyal rehabilitasyon olmak üzere üç farklı biçimde tedavi edilebilir.

İlaçla Tedavi

Uyuşturucu bağımlılığının ilaçla tedavisi AMATEM ve UMATEM gibi özel sağlık merkezlerinde yapılabilmektedir. Ayrıca üniversite hastanelerinde de, psikiyatri bölümlerinde bu şekil tedavi uygulanmaktadır. Doktor denetim ve kontrolünde yapılan bu yöntemle ulaşılmak istenen, uyuşturucu kullanımı sonucunda görülen krizlerin yok olması, bağımlı kişinin bozulan eden fizyolojisinin normale dönerek düzeninin sağlanmasıdır.

Psikolojik Tedavi

Psikolojik tedavi, az önce sayılan sağlık kuruluşlarında bir ekip tarafından uygulanan tedavidir. Bağımlı kişini ruhsal bozukluklarının ortadan kaldırılmasını sağlamak, özgüven kazandırarak toplumda sağlıklı ilişkiler kurabilecek hale gelmesine olanak tanıyan bir tedavi şeklidir. Psikiyatr ve psikoloğun yanı sıra sosyal hizmet uzmanı ve eğitim uzmanlarının yer aldığı ekipte, tedavinin uygulama aşaması ve metodu bağımlı kişinin niteliğine göre değişmektedir. Karşılıklı birebir görüşme yapılarak bağımlının sorunları açığa çıkarılabileceği gibi grup tedavisi yapılarak aynı problemleri yaşayan bağımlıların bir arada fikirlerini ve görüşlerini belirtmesine de olanak tanırlar.

Bu tedavi sürecinde bağımlı kişinin ailesi ve yakınları ile beraber çaba göstermekte fayda vardır.

Sosyal Rehabilitasyon

Sosyal rehabilitasyon, tedavinin ardından devam eden gözleme çalışmalar olup, tedavinin ardından eski bağımlı kişiye yardımcı olmak amacındadır. Eski bağımlının yeniden eğitimine, işine dönmesine, toplumla iyi ilişkiler kurmasına destek olmak için uyum sağlama programları yapılmaktadır. Yapılan incelemeler, tedavi gören her yüz bağımlıdan yirmi beşinin tamamen iyileştiği ve topluma uyum sağladığı görülmüştür. Eski bağımlının yeniden normal hayatına dönmesinde ise aile ve yakınlarına büyük vazifeler düşmektedir.

uyusturucuya hayir

Yorum Yap