Vajinismus Nedir? Tedavisi Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Jinekoloji

Vajinismus Nedir? Tedavisi Nelerdir?

0

Vajinismus Nedir?

Çok sayıda kadının karşılaştığı önemli bir sağlık sorunu olan vajinismus birliktelikten duyulan korku, vajinanın altındaki kasların istem dışı kasılması sonucu ortaya çıkar. Vajina girişinde ağrı ya da zorlanma olarak görülebileceği gibi psikolojik faktörlü ağrılar olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismusun çeşitlerine göre durumda ve belirtilerde değişiklikler görünür.

Korku, performansın düşük olmasından duyulan endişe, ağrılar ve kasılmalar, utanılacak hale gelme duygusu sonucu kalitesiz birliktelikler olsa da jinekolojik muayenede bulunulmaması seks sırasında duyulan acının sürmesine neden olur.

Cinsel birliktelik sırasında yaşanılan bu sorunlar rahatlamayı engellediğinden vajinismusla karşılaşırlar.

Jinekolojik bir muayenin ardından ise vajinismusa neden olan sorunun belirlenmesi ve buna uygun bir tedavi uygulanması gerekir. Kısacası Vajinismusun tedavisi mümkündür.

vajinisms

Vajinismus’un Tedavisi Nelerdir?

Kadınların korkulu rüyası vajinismus, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Cinsel birliktelik sırasında istemsiz kasılmalar ve ağrılar yaşayan kadınların bir jinekoloğa giderek muayene olması şarttır.
Jinekolojik muayenenin ardından vajinismusa yol açan unsur belirlenir. Bu unsurun ortadan kalkması içinse hangi tedavi gerekiyorsa o uygulanır.

Üç çeşit cinsel tedavi yaklaşımı vardır: Bilişsel, davranışsal ve dinamik psikoterapi yaklaşımı.

Bilişsel ve davranışsal yaklaşımda negatif düşünceyi pozitife çevirme amacı ile yapılan hipnoterapi olumlu sonuç verir. Ayna egzersizi, masaj egzersizi, nefes egzersizi, parmak egzersizi gibi özel egzersizler ile kasların rahatlaması sağlanarak vajinal kasların istem dışı kasılması ortadan kaldırılır. Vajinanın genişlemesini sağlayan tampon, parmak gibi genişleticiler ile prova yapılır. Bu provalar özellikle bilinçaltında yatan ve vajinismusa yol açan problemlerin ortadan kakmasında önemli bir etkiye sahiptir. Kadının bunları başarmasının ardından eşiyle beraber yapılan eğitim ile penisin vajinaya girmesi sağlanır.

Cinsel birliktelik ile ilgili bilinenlerin yanlış olması sonucu da vajinismus ortaya çıktığından bu durumda bilişsel ve davranışsal yaklaşımın yanı sıra cinsel terapiler de gerekir.

Çocukların cinsel kimliğinin geliştiği dönemde yaşadıkları ruhsal sorunlar, ileride vajinismus gibi cinsel problemlere yol açabilmektedir. Bilinçaltında sonuca varılamayan bu durum, dinamik cinsel yaklaşım ile giderilir. Bilişsel ve davranışsal yaklaşıma oranla tedavisi daha uzun süren dinamik yaklaşımda büyük emek sarf edilmektedir.

Yorum Yap