İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dahiliye
  3. Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir? Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir? Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

hipertansiyon

1Yüksek Tansiyon

Herkesin hayatta kalabilmek için kan basıncına yani tansiyona gereksinimi vardır. Tansiyon diye bir şey olmasaydı organlarımıza ve tüm vücudumuza gerekli besinleri taşıyan kan dolaşımı sağlanamazdı. Tansiyon, kalbin atardamar çeperlerinde uyguladığı gücün ölçülmesidir. Zaman içinde devamlı olarak gereğinden çok güç uygulanıyorsa (bu yüksek tansiyon demektir), damar çeperini oluşturan dokular normalden fazla gerilerek bu durum birçok sağlık problemlerine yol açacaktır. Hipertansiyon yüksek tansiyon hastalığının bir diğer adıdır.

Tansiyon ölçümünde sonuçlar genelde 2 rakam ile okunur. Örnek vermek gerekirse tansiyonun ölçülmesinden sonra büyük tansiyon 12, küçük tansiyon 8 gibi veriler elde edilir. Bu değerlerden biri ya da ikisi birden oldukça yüksek olabilir. Yüksek tansiyon değerleri kaçtır diye soracak olursanız 14/9 (mm Hg) değerleri ve bu rakamların üstündeki değerler, yüksek tansiyon yani hipertansiyon olarak kabul edilir. Kalp ve böbrek ile ilgili bir hastalığınız varsa veya inme geçirdiyseniz, doktorunuz tansiyonunuzun sağlıklı bireylere göre daha düşük olmasını uygun görebilir.

2Yüksek Tansiyonun Belirtileri

Genelde tansiyon işaretleri yeterince belirgin olmaz. Birçok kişi yüksek tansiyon problemi olduğunu rutin kontroller veya başka bir hastalık için olduğu muayenede öğrenebilir. Belirti olmadığı için hasta tansiyon sorununu fark etmez ve bunun sonucunda kalp veya böbrek problemleri ortaya çıkabilir.

Bulantı, kusma, görme bozukluğu, burun kanaması veya baş ağrısı sorunlarınız oluyorsa bütün bu belirtiler malign hipertansiyon dediğimiz yüksek tansiyonun çok tehlikeli bir türünden dolayı meydana geliyor olabilir. Yaş ilerledikçe tansiyonunuzun daha da yüksek çıkması olağandır. Bunun sebebi yaşlanmayla birlikte damarların esnekliğini kaybetmesidir. Yüksek tansiyon kalp krizi, böbrek yetmezliği, inme benzeri, gibi hastalıklara neden olabilir ve küçümsenmemesi gereklidir.

Kan basıncını (yüksek tansiyonu) etkileyen diğer faktörler; vücuttaki su ve tuz oranları, böbreklerinizin, sinir sistemi veya damarların durumu ve hormon seviyeleri olabilir.

Yüksek tansiyon riskini arttıran durumlar vardır. Bunlardan bazıları: Obezite, stresli ve kaygılı olmak, aşırı alkol tüketimi, tuzlu yemekler, aile bireylerinin yüksek tansiyon problemi olması, diyabet (şeker hastalığı) ve sigara içmektir.

Vakaların çoğunda yüksek tansiyon neden kaynaklanır bilinmez. Buna tıpta esansiyel (primer) hipertansiyon denir. Başka bir hastalık ve kullanılan ilaç dolayısıyla meydana gelen hipertansiyona ise sekonder hipertansiyon denir.

Yorum Yap

Yorum Yap